Özel sağlık ve sigorta sektörü, sağlıkta dijital dönüşüme odaklandı

Özel sağlık ve sigorta dalı, sağlıkta dijital dönüşüme odaklandı

Sağlık kurumlarındaki dijitalleşme sürecini ve seviyesini milletlerarası standartlara nazaran ölçümleyen “HIMSS EMRAM”a nazaran Türkiye’nin Avrupa’yı artta bıraktığına dikkat çeken SASDER Yöneticisi Sermet Gün Fazilet, “14–17 Kasım’da Antalya’da 7’ncisini düzenleyeceğimiz kongrede dijital sağlık, ‘Big Data’ kavramı ve bunların hayatımıza getirdiklerini mercek altına alacağız” dedi.

Dijital hastane kavramının sağlık bölümünün tüm dinamiklerini olumlu manada etkileyen bir güce sahip olduğunu belirten Sağlık ve Sigorta Başkanları Derneği (SASDER) Idare Heyeti Lideri Dr. Sermet Gün Fazilet, “Bilim kurgu sinemalarındaki dijital hastaneler, robot tabipler ve sağlık hizmetlerinde yapay zeka tatbikleri çok yakın vakitte hayatımızın içinde olacak” dedi.

“Sağlıkta dijitalleşme en ziyade Türkiye’de”

“Sağlık kurumlarında dijitalleşme sürecini ve seviyesini milletlerarası standartlara nazaran ölçerek akredite eden ‘HIMSS EMRAM” kademelendirme ölçeğine nazaran geçtiğimiz yıl Türkiye,164 hastane ile Avrupa’nın en başarılı devleti oldu” diyen Fazilet, Almanya, İspanya ve İtalya’da yekun 16 adet 6. Seviye hastane bulunurken, Türkiye 163 adet 6. seviye ve 1 adet 7. seviye hastane ile Avrupa yekununun önüne geçti. Mayıs ayı itibarıyla HIMSS EMRAM derecelendirmelerinde ise Türkiye, 2 hastane ile seviye ve 164 hastane ile seviye olmak üzere yekun 166 kağıtsız hastane ile tüm Avrupa memleketlerini arkada bıraktı. Sağlıkta dijital dönüşümdeki başarısı ile memleketler arası meydanda marka bedelini yükselten Türkiye, sağlık sahasında yerkürenin örnek aldığı başarılara imza atıyor” dedi.

“Türkiye’nin sıhhati dijitalleşme orantısı yüzde 20 seviyesine ulaştı”

Türkiye iktisadının 2023 amaçlarına ulaşmasında dijitalleşme kavramının kıymetine değinen Fazilet, “Türkiye’nin sağlıkta dijitalleşme başarısı ve tecrübesi her geçen gün gelişim gösteriyor.

Sağlık kolundaki dijitalleşme orantısı yüzde 20 seviyelerine ulaştı. Bu muvaffakiyet ile 2023 yılında ulaşılması hedeflenen 20 milyar dolar gelire daha süratli ulaşabileceğiz” dedi.

“Sürdürülebilirlik ve dijitalleşme bahislerini masaya yatıracağız”

Türkiye’nin sağlık ortamında dijitalleşme seviyesini en üst noktalara taşıdıklarını vurgulayan Fazilet, “Ülke olarak sağlık bölümündeki dijital dönüşüm çalışmalarıyla tüm dikkatleri üzerimize çekiyoruz. SASDER olarak, teknolojiyi yakından takip ediyor ve gelişen teknolojilere süratli ayak uyduruyoruz. Biz de bu yıl 14 – 17 Kasım tarihleri arasında Antalya’da 7’ncisini düzenleyeceğimiz kongremizin ana temasını da sürdürülebilirlik ve dijitalleşme olarak belirledik. Gerçekleştireceğimiz 7’nci Ulusal Kongremizde, dijital sıhhatin ve bu meydanda geliştirilen yapay zeka pratiklerini, Big Data ve hayatımıza getirdiklerini ve geleceğin hastane mimarileri üzere pek çok mevzuyu sağlık kolunun karar vericileri ile birlikte ele alacağız.”