PBS Nedir?

PBS Nedir?

Sağlık Bakanlığı tarafından kullanılan, bütün çalışanlarının bilgilerinin olduğu sistem hakkında her şey yazımızda.

PBS(Personel Bilgi Sistemi) 

 Personel bilgi edinme sistemi ile çalışanların bütün sicil bilgilerine çok çabuk ulaşılmaktadır. Bu sistemi bir çok sağlıkçı halen kullanmayı bilmiyor size bunları en ayrıntısına kadar habersaglikcilar olarak anlatacağız.

Sağlık bilgi sistemi genel müdürlüğünün oluşturduğu bu sistem Sağlık Bakanlığı çalışanlarının sicil,terfi,hizmet puanı gibi bilgilerini sorgulamalarına yarıyor.Peki bu işlemleri nerede kullanıyoruz. Tayinlerde ve atamalarda bu sistem üzerinden giriş yapıyorsunuz. Hizmet puanına göre tercihlerinize dikkat ediyorsunuz.

PBS Hesabı Nasıl Oluşturulur?

Pbs için sağlık bakanlığının http://sbu2.saglik.gov.tr/personelislemleri/ sitesine giriyordunuz. Artık buraya girince karşınıza  yazının en altındaki gibi bir ekran çıkıyor. Sizi ekip portala yönlendiriyor.

 

Kullanıcı Oluşturma Ekranını kullanarak bir kullanıcı oluşturmak gerekir. Sistem’ de sorulan T.C Kimlik numarası, anne adı, baba adı, doğum yeri, doğum tarihi ve nüfus cüzdanının önündeki seri numarayı doğru bir şekilde kayıt yapıldığı takdirde Kullanıcı Oluşturma Ekranına geçilebilir.

Kullanıcı Oluşturma ekranında girilmesi gereken bilgileri ve PBSde kullanılacak şifre tanımladıktan sonra PBS’yi kullanıcı adı olarak T.C Kimlik numarası ve şifre olarak kullanıcı oluşturma ekranında tanımlanan şifre ile PBS kullanılabilir.

Sağlık bakanlığının personeli için kurduğu bir diğer sistemde ÇKYS. Bu iki sistemi de sağlık personeli kullanabilir.

Daha önce sizin için yazdığımız çkys nedir? Yazımızı okuyarak çkys hesabı oluşturabilirsiniz. Yazımızı okumak için tıklayınız.

ÇKYS Nedir?

 Zimmet sorgulama

Bir Başka sistem de zimmet sorgulama buradan da üzerinize kayıtlı zimmet var mı? Bunu öğreniyorsunuz. Zimmet sorgulamanın aslında bir inceliği var o da şudur. Örneğin tayin istediniz, bunun gerçekleştiğini çkys den öğrenebilirsiniz. Eğer çkys hesabınız yoksa öğrenemiyorsanız. Zimmet sorgulamadan TC niz ile sorgulama yaptığınız da tayininiz olduysa tayin istediğiniz yerde gözüküyorsunuz. Yani zimmet sorgulama ile Çkys aynı yerden bilgi alıyor.

Sağlık Personeli Zimmet Sorgulama Nasıl Yapılır?

habersaglikcilar.com

pbs