PEKİ, ARTAN SAĞLIK MESLEK LİSELERİ VE AÇILAN BÖLÜMLER NE OLACAK?

0
50

PEKİ, ARTAN SAĞLIK MESLEK LİSELERİ VE AÇILAN BÖLÜMLER NE OLACAK?
Merhaba sevgili okur;
Sizi de rahatsız eden bir sağlık personeli sorunu var mı?
Gün geçtikçe daha da fazlalaşan fakat işsizlik oranını artıran her gün yenisi açılan sağlık meslek liselerinden ya da sağlık bölümlerinden bahsediyorum.
“Oğlum/kızım devlet okulu için yüksek puan alamadı. En iyisi özel lise okusun da iş sahibi olsun” diyen ebeveynlerin tabiri caizse basıp parayı hemen iş imkânı bulunabilen meslek satın aldığı sektör haline geldi sağlık. Sonuç mu? İşsiz, tecrübesiz, haberlere konu olaylar…
Yaklaşık 2008’de başladı bu özel liseler ya da ‘geleceğin mesleği’ sloganlı bölümler. Yeni bölümlerin (ebe yardımcılığı, hemşire yardımcılığı, vb.) yeni liselerin artarak çoğalmasının sebebi; sağlık alanında yapılan yenilenme hareketidir. Şu anda yaklaşık 300 den fazla sağlık meslek lisesi, 39 tane ise branş bulunmakta.
MEB bu durumun önüne geçmek için tabi ki 2013 yılında kontenjan kısıtlamasına gitti. Bu sebeple birçok özel lise açılmadan kapandı. Kapanan okullar ve devlet lisesinde okuyan öğrencilerin yakındıkları konu haklarının yenilmesiydi. Fakat yapılacak bir şey yoktu… Geçen yılın verilerine göre sağlık meslek liselerinde 171 bin eğitim-öğretim gören öğrenci bulunmakta. Öğrencilerse hala haklarının yenildiğini düşünüyor çünkü mezun oldukları ya da olacakları bölümün görev tanımının yapılmaması konusundan mağdurlar.

Dilek Yiğit

Habersaglikcilar.com köşe yazarı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here