Performans Sisteminden Hekim Dışı Sağlık Personeli de Yararlanabilmeli.

Performans Sisteminden Hekim Dışı Sağlık Personeli de Yararlanabilmeli.

Sağlık bakanı geçtiğimiz günlerde performans sisteminin artık güncellenmesi gerektiğini belirtmişti. Bunun üzerine yeni performans sistemi üzerine bakanlığın ve kamu hastaneler birliğinin bir çalışma içerisinde olduğunu habersaglikcilar olarak öğrendik.

Sağlık personeli artık döner sermayeyi unuttu neredeyse 10 sene önceki döner sermayeyi alamaz oldu. Hastanelerin kazançları artarken sağlık personelinin döner sermayesi eridi. Bunun başlıca sebepleri hastanelerde ki Prof,doçent ve eğitim kadrosunun artması oldu. Döner sermaye bu kadrolar arasında dağıtılırken sağlık personeli döner sermaye alamaz hale geldi.Döner sermaye havuzundan akademik yayın paralarının ödenmesi, eğitim kadrolarının öncelikli olması,nöbet ücretlerinin döner sermayeden verilmesi, doktor ile sağlık personeli arasında ki kat sayı farkının çok fazla olması sebebiyle sağlık personeli döner sermaye alamaz olmuştur. Örnek verecek olursak bir eğitim araştırmada 4.000.000 TL döner sermaye dağıtılırken 20 yıllık bir hemşirenin 50 TL alması sizce doğru mu? (Bu örnek gerçektir sitemize gelen bir şikayeti size anlattık)

Sağlık personelinin artan iş yükü karşısında azalan döner sermayesi artık can sıkmaktadır. Bu nedenledir ki doktorların hasta performans sisteminden, hekim dışı sağlık personeli de yararlanmalıdır. Böylece sağlık personeli daha verimli ve istekli çalışacaktır. Günde 100 ameliyat yapan bir ameliyathane ekibiyle günde 10 ameliyat yapan sağlık personeli bir olmamalıdır. Ne kadar yoğun çalışırsa ne kadar çok emek harcarsa sağlık personeli de o kadar performans ücreti almalıdır aynı doktorlarda olduğu gibi. Hazır performans sistemi değişecekken sağlık personeli de bu durumdan hakkını almalıdır. Hastanelerde huzurlu çalışma ortamını yaratmak için adil ücret dağılımı yapılmalıdır. Aynı ortamda aynı hasta için çalışan hekim ve sağlık personeli arasında ücret farkı makul ve kabul edilebilir seviyede olmalıdır.

Kaynak: Habersaglikcilar.com