Radyoterapi teknikeri

Radyoterapi teknikeri

Radyoterapi teknikeri, resmi ve özel hastanelerin onkoloji klinikleri ve özel teşhis merkezlerinde görev alabilirler. Radyoterapi programının amacı, kanser hastalarının tedavisinde onkoloji uzmanı hekimin yardımcısı olarak çalışacak elemanları yetiştirmektir
Radyoterapi programında okumak isteyenlerin biyolojiye ilgili ve bu alanda başarılı, dikkatli ve sorumluluk duyguları güçlü, kapalı ortamlarda çalışmaktan hoşlanan kimseler olmaları beklenir.
Radyoterapi programını bitirenlere “Radyasyon Onkolojisi Teknikeri” ünvanı verilmektedir. Radyasyon onkolojisi teknikeri, kanser hastalığının teşhisi aşamasında bilgisayarlı tomografi çeker, hastanelerin onkoloji (kanser) servislerinde hastalara ışın tedavisinin planlamasında, uygulanmasında ve bilimsel araştırmaların yürütülmesinde hekime yardımcı olur.
Radyoterapi teknikerleri resmi ve özel hastanelerin onkoloji kliniklerinde, özel teşhis merkezlerinde görev alabilirler.

Buraya kadar normal asıl olay burdan sonra başlıyor.Belki de sağlık alanında çalısmayan ya da sağlıkla pek bağlantısı olmayanlarımız bu mesleğin varlığından bile haberdar değiller. Her yıl olduğu gibi bu bölümden binlerce arkadaşımız mezun oluyor. Ben de bu bölümden (yeni) mezun bir radyoterapi teknikeriyim . Kanser konusunda yuzdelik dilimlere bakılırsa ülkemizde oldukça yaygın olan bir hastalık ama pek çok hastanede bu bölüm olmadığı gibi olan hastanelerde ise tekniker alımı yapılmamaktadır. Devlet hastanelerine yapılan atama sayıları düşük olmak ile birlikte özel hastaneler ise kendi anlaşmalı oldukları üniversite öğrencileri ile işe alım yapmakta ..
Durum böyle iken bizden DGS ile lisansa tamamlamamız isteniyor. Neden ? İssiz kalmamamız için.. Peki ya başka çözümü yok mudur ? Elbette vardır ama bize destek çıkan kimse olmadığı sürece bu biraz zor… Benim ve benim gibi bu bölümden mezun olan arkadaşlarımızın seslerinin duyulmaması , her geçen gün hevesle okuduğum , derece ile bitirdiğim bu bölüme olan umitlerimi tüketiyor.Büyük çoğunluğumuz bu bölümü severek ve isteyerek okudu ; elbette ki işsiz kalmak için değil. Birileri artık bizim varlığımızı da görebilir mi ? Biz kendi mesleğimizi yapmayı ve çalışma alanlarımızın arttırılmasını istiyoruz. Umarım bu yazım gereken yerlere ulaşır ve bize de bir yardım eli uzanır.
GÜLDAR ASLAN