Sağlık Bakanı Açıkladı İlaç Fiyatları Artacak

0
37

Bakan Koca, Bakanlık binasında ilaç fiyatlandırmasında kullanılacak  sabit avro kurunu görüşmek üzere sektör temsilcileriyle bir araya geldi.

Görüşme sonrasında basın mensuplarına açıklamada bulunan Koca, ilaç  fiyatlarının belirlenmesinde referans alınan sabit avro kuru güncellemesinin  tebliğ gereği şubat ayında yapıldığını ifade ederek, söz konusu güncellemenin bir  önceki yılın ortalama avro değerinin belirli bir yüzdesi esas alınarak  gerçekleştirildiğini aktardı.

Hem yerli hem de global ilaç firmalarıyla bir araya gelerek bir önceki  yılın ortalama avro kuruna göre yapılacak güncellemeyi görüştüklerini belirten  Koca, şunları kaydetti:

Sektörle geldiğimiz noktada biz bu yıl için 19 Şubat’tan sonra  uygulanmak üzere bir sabit oranda anlaşmış olduk. Ortalama avro kuru yüzde 70 ile  çarpılarak elde edilen bir oran oluyordu. Bundan sonraki süreçte bunu yüzde 60  olarak uygulayıp, bu yılki zam oranını 26,4 olarak uygulanmasına hep birlikte  karar verdik

Önümüzdeki dönemde, bu oranların bundan sonraki süreçte  uygulanabilirliği ile yabancı ve yerli üreticilerin bu oranı uygulaması  noktasında bir kararlılıkla öngörülebilir bir yatırım sürecine girmelerini arzu  ettiğim için bu oranı özellikle verdik. Bu konuda özellikle önümüzdeki dönem  uygulama noktasında bir gayret içinde olacağımızı söyleyebilirim.”

Son birkaç haftadır ilaç konusunda bazı sıkıntıların yaşandığını dile  getiren Koca, “Bu çerçevede özellikle sahada 900 denetim elemanımız aktif olarak  devrede oldu. İdari olarak ceza kestiğimiz kuruluşlar oldu. Denetimlerimizi yine  devam ettiriyor olacağız. Bundan sonraki süreçte üretici paydaşlarımızla  görüşmelerimiz de sürecek. Benzer ilaç sıkıntısının yaşanacağını düşünmüyoruz.”  dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here