Sağlık Bakanı Bugün Ne Dedi?

0
51
Havadist.com Aktüel Haberler Listesi Afyonkarahisar'ın Çay ilçesinde yanlışlı sollama yapan hafif ticari aracın tır ile çarpışması sonucu kaza ...

Sağlık Bakanı Bugün Ne Dedi?

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan’dan bir son dakika açıklaması geldi. Bakan Demircan yaptığı açıklamada 10 bin kadro için yeni atamanın yapılacağını söyledi. İşte o açıklama.

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan’dan bir son dakika açıklaması geldi. Bakan Demircan, yeni atama ile ilgili yaptığı açıklamada, “Yarın itibarıyla 10 bin yeni atamamız olacak, uzman hekim ve pratisyen arkadaşlarımızın. Onların hemen listesini gönderdik. Güvenlik soruşturmasıyla ilgili çalışmaları devam ediyor. Bize güvenlik soruşturması gelmiş olanları geciktirmeden değerlendirip atanmaları noktasında bekletmiyoruz.” ifadelerine yer verdi.
Demircan, Türkiye ile Sırbistan Arasında Cezai Konularda Karşılıklı Adli Yardımlaşma Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı’nın Genel Kurulda görüşülmesi sırasında milletvekillerinin sorularını yanıtladı. Pamukkale Üniversitesi Hastanesindeki yemek ihalesine ilişkin bilgileri adeta ihbar kabul edeceğini ve bu konuyla ilgili çalışma yapılacağını söyleyen Bakan Demircan, Türkiye’de tüm bakanlıklarda kadro sorunu bulunduğunu belirtirken, Sağlık Bakanlığında da kadro tahsis edildikçe atamaların gerçekleştirildiğini aktardı.
Yeni göreve getirilenler için güvenlik soruşturmaları yapılması gerektiğini dile getiren Demircan, ilgili yerlerden gelen bilgilerin değerlendirmeye alınmasının ardından atamaların yapıldığını ifade ettiğini söyledi ve şu ifadelere yer verdi: “Yarın itibarıyla 10 bin yeni atamamız olacak, uzman hekim ve pratisyen arkadaşlarımızın. Onların hemen listesini gönderdik. Güvenlik soruşturmasıyla ilgili çalışmaları devam ediyor. Bize güvenlik soruşturması gelmiş olanları geciktirmeden değerlendirip atanmaları noktasında bekletmiyoruz.” dedi.
Sağlıkta Şiddet
Türkiye’de sağlık hizmeti veren hastanelerde ve diğer yerlerde sağlık çalışanlarının şiddete maruz kaldığını belirten Demircan, Bakanlık olarak şiddete uğrayan hekimler ve sağlık çalışanlarına hukuki destek verdiklerini aktardı. Demircan, yeni bir yasal düzenlemeyle bu desteğin özel alanda hizmet veren sağlıkçılara verilmesini de sağlayacaklarını ifade etti.
Demircan, “Sağlıkta şiddet konusu kabul edilebilir bir şey değil. İnsanlara şifa dağıtan ellere el kalkmaması lazım. İnsanların derdiyle ilgilenen ve onları tedavi eden kişilere şiddet uygulanması önemli bir zaaf ve kayıp.” diye konuştu.
Şehir Hastaneleri
Yoğun bakım ünitelerinin çok önemli olduğunu ve Türkiye’nin 15 yılda bu konuda çok büyük mesafeler kat ettiğini anlatan Demircan, ancak bazı yerlerde yoğun bakım üniteleri ve yataklarının süre olarak normalden fazla işgal edildiğine şahit olduklarını belirtti.
Şehir hastanelerinin Türkiye’de yeni bir vizyonun başlangıcı olduğunu bildiren Demircan, şunları kaydetti:
“Gerçekten meseleyi sadece bir bina olarak görmeyelim. Türkiye, sağlık hizmetleri noktasında dünya ortalamasının önünde bir seviyede ve sahip olduğumuz gayrisafi milli hasılanın üzerinde bir sağlık hizmetini vatandaşımıza sunuyoruz. Şehir hastaneleri, vatandaşımıza layık olduğunun en güzelini sunacak hastanelerdir. Onların gelişmesi bittiğinde, hizmetlerin kalitesinin artışını da birlikte izleyeceğiz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here