Sağlık Bakanı Somaliye Gitti.

0
32

Sağlık Bakanı Somaliye Gitti.

Yüzlerce kişinin öldüğü ve yaralandığı terör saldırısının ardından  beraberindeki heyetle başkent Mogadişu’ya gelen Demircan, Somali Başbakan  Yardımcısı Mehdi Ahmed, sağlık Bakanı Fevziye Abikar ve Dışişleri Bakanı Yusuf  Cerrad Ömer ile bazı hükümet yetkilileri tarafından karşılandı.

Demircan düzenlediği basın toplantısında, Türk hükümeti ve halkının,  Somali halkının üzüntüsüne ortak olduğunu söyledi.

Demircan ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı gereği  Somali’ye gerekli tıbbi desteği vermek ve tedavi için Türkiye’ye getirilecek  yaralıların nakil işlemlerini yapmak için çalıştıklarını kaydetti.

Somali Başbakan Yardımcısı Ahmed de Demircan’ın ziyaretinin iki ülke  arasındaki güçlü bağları yansıttığını belirterek, “Somali’ye kritik bir durumda  iken destek veren Türkiye’ye, asil ve yardımsever tutumundan dolayı teşekkür  ediyoruz.” ifadesini kullandı.

Bakan Demircan’a Somali ziyaretinde Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp  Gümüş, Dış İlişkiler Genel Müdürü Öner Güner, Kamu Hastaneleri Genel Müdürü  Furkan Karabekmez ile hekim, hemşire ve sağlıkçılardan oluşan 33 kişilik heyet  eşlik ediyor.

Sağlık Bakanlığından dün yapılan açıklamada, Bakan Demircan’ın  Somali’ye hareketinden önce gündüz saatlerinde askeri uçakla gerek duyulan ilaç,  tıbbi cihaz ve uzman hekim sevkiyatının gerçekleştirildiği kaydedilmişti.

Sağlık Bakanlığınca, yarın akşam Türkiye’de olması beklenen 50  yaralının tedavisi için çeşitli hastanelerde önlemler alınmış, Acil Sağlık  Hizmetleri Genel Müdürlüğünce de Somali’deki yaralıların nakli için 16 kişilik  ekip görevlendirilmişti.

Somali’de Sağlık Bakanlığına bağlı faaliyetlerini sürdüren Recep  Tayyip Erdoğan eğitim Araştırma Hastanesinde de saldırıda yaralanan 200 kişinin  tedavisi yapılıyor. Hastaneye çok sayıda yaralının intikali üzerine personel  eksiğinin karşılanması amacıyla ihtiyaç duyulan iki genel cerrahi, iki ortopedi  ve travmatoloji ile iki plastik cerrahi uzmanı hastanede görev yapmak üzere  Somali’ye gönderilmişti.

Somali Enformasyon Bakanı Abdurrahman Ömer Osman, başkent Mogadişu’da  önceki gün düzenlenen bombalı saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısının  276’ya yükseldiğini duyurmuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here