Sağlık Bakanlığı 2018 Personel Ataması Ne Zaman

Sağlık Bakanlığı 2018 Personel Ataması Ne Zaman

27 bin sağlık ataması ne zaman yapılacak?

  • 2018 Sağlık atamasında kadro dağılımı nasıl? Hangi alandan ne kadar personel alınacak?
  • Branş dağılımı ne zaman açıklanacak?
  • 27 bin personel alımı parçalar halinde mi olacak? Yoksa tek atamada mı gerçekleşecek?

Atama bekleyen sağlık çalışanları ayrılan bu 27 bin kadronun ihtiyaçtan dolayı ayrıldığını ve bu ihtiyacın bir an önce giderilmesinin hem atama bekleyenlerin hem de bu kadrolara ihtiyaç duyan hastanelerin mağduriyetini gidereceğini düşünerek 2018 sağlık atamasının Şubat-Mart gibi yapılmasını bekliyor.

2018 sağlık ataması için kadro belli olduğu için bu kadroya göre branş dağılımının nasıl olacağı da merak konusu. Sağlık ataması kadro dağılımı konusunda farklı görüşler olsa da Sağlık Bakanı Ahmet Demircan’ın ”2018 yılı içerisinde, 9 bin doktor atayacağımızı tahmin ediyoruz en azından, onlar zaten otomatik, mecburi hizmetten dolayı alıyoruz. 27 bin ebe ve hemşire kadrosu oluşturmaya gayret ediyoruz ve bunu tamamlayacağız inşallah.” sözleri kadro dağılımında özellikle hemşire ve ebelerin önceliği oluşturduğunu gösteriyor. Bunun yanında diğer 30 branşında ataması yapılacağı fakat ağırlık ebe hemşire olacaktır.  Özellikle bazı branşlar var ki seslerini fazlaca duyurmaya çalışıyorlar bunlardan biride ameliyathane teknikerleri, hazırlamış oldukları videoları sağlık bakanına kadar ulaştırdılar.

Sağlık bakanını mecliste diğer partilerin en çok sıkıştırdığı konu sağlık personeli ataması neden yapılmıyor ve işsiz sağlık ordusu ne olacak konusu..Son 5 yıldır sağlık personeli alımı sayısı giderek azalmış ve mezun sayısı artmıştır. YÖK bir an önce buna el atmalı ve bazı üniversitelerde ki sağlık bölümlerini kapatmalıdır. Yoksa bu sistemle 10 yıl içerisinde 1 milyon işsiz sağlık personeli oluşacak.

Atama ile ilgili Sağlık Bakanlığı resmi web adresinden yakında açıklama yapılması bekleniyor. Atama dönemine yakın bir zamanda merak edilen kadro dağılımı, atama zamanı gibi konularda sorulan sorular da cevabını bulacak. Konuyla ilgili görüşlerinizi, atamanın hangi ayda yapılması gerektiğini, hangi kadrolarda ihtiyaç duyulduğu konusundaki düşüncelerinizi yorum olarak bize iletebilirsiniz.