Sağlık Bakanlığı Yeni Hizmeti

1
45

Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğünce, ülke genelinde özel ve devlet hastaneleri bünyesinde hizmet verecek inme merkezleri belirleniyor.

Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğünce, 112 bünyesinde komuta kademesinde ve sahada görev yapan 4 bin sağlık personeline inme eğitimleri verildi. Eğitim verilen sağlık personeli sayısı 35 bine çıkarılacak. Eğitimler sonrasında, 112’ye bir bildirim geldiğinde bu personel, inmeye ilişkin skalaya göre hastalık tanısını koyacak ve belirlenen inme merkezleriyle temas kurarak, hastayı doğrudan bu alanda hizmet veren merkeze götürecek.

– Özel yazılım geliştirildi

Sağlık Bakanlığı tarafından 2019’da kademeli olarak geçilecek ambulanslarda tablet uygulaması kapsamında, inme tanısı konduktan sonra ilk 4,5-6 saat içinde tedaviye başlanabilmesi, zaman kaybı yaşanmaması amacıyla yazılım geliştirildi.

Ambulanslarda hastaya ilk müdahale edildiğinde yapılan nabız, EKG gibi uygulamaların sonuçlarının anlık olarak ambulansın gideceği hastanenin ilgili birimine ve aynı anda Komuta Kontrol Merkezine ulaştırıldığı sistem sayesinde, komuta merkezince ambulans personeline talimat verilerek, müdahale için yönlendirme yapılacak.

Ambulans, inme tanısından sonra hastayı, en yakın hastaneye değil Bakanlık tarafından tanımlanmış özel ya da devlet bünyesinde hizmet veren inme merkezi ya da inme birimine götürecek. Tablet uygulamasıyla da hastanın yönlendirileceği merkeze, daha ambulanstayken hastaya ilişkin bilgi ve bulgular iletilecek.

– “İnme merkezleri, Türkiye genelinde yaygınlaştırılacak”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ölüm nedenleri arasında inmenin ilk sıralarda yer aldığını belirterek, inmeye bağlı ölümlerin önlenebilmesinde ilk saatlerde yapılacak müdahalenin hayati önem taşıdığını vurguladı.

Koca, inmeye daha kısa sürede müdahale edilebilmesi için “inme merkezleri” adı altında çalışma yürütüldüğünü belirterek, “Bu kapsamda Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğüne bağlı 15 sağlık tesisinde inme ünitesi, 16 sağlık tesisinde inme merkezi hizmet vermektedir. İnme merkezleri, Türkiye genelinde yaygınlaştırılacak ve bu alanda eğitim verilen sağlık personeli sayısı artırılacak.” bilgisini verdi.

İstanbul ve Ankara’da bulunan inme ünitesi ve inme merkezlerinin sayısının da yükseltileceğini anlatan Koca, “Bu kapsamda öncelikle 112 Acil sağlık personeline inmeye müdahaleye ilişkin eğitim verildi. Bu eğitimlerin sayısı artırılacak. Şu an için İstanbul’da yaklaşık 4 bin personel eğitim aldı.” diye konuştu.

1 YORUM

  1. Sayın Sağlık Bakanım güzel proje hazırlanmış. Ancsk merak ettiğim bir cümlenizde ” belirlenen inme merkezleriyle temas kurarak, hastayı doğrudan bu alanda hizmet veren merkeze götürecek.” ermişsiniz. Peki acil bir vaka olunca ameliyata alınması gereken hastalarda illa ki oluyor. Bunun için sağlık personelinde en çok açık olan 71,4 oranıyla Ameliyathane hizmetleri ( teknikeri ) personelleri acilen alımı yapılıp sağlıkta kaliteyi yakalayalım. Bu sizin elinizde. 2 yıl boyunca tüm görünmesi gereken dersleri görmüş durumdalar. Her branşın eğitimini almış kişiler çalıştırılmalıdır diye düşünüyorum
    @rt_erdogan
    @drfahrettinkoca

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here