Sağlık Bakım Teknisyenliği

1
36

Sağlık Bakım Teknisyeni; Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (özel yada devlet farketmez) Sağlık Bakım Teknisyenliği bölümünden mezun olan, hastanede tekniker,hemşire düzeyinden sağlık personeli eşliğinde çalışan, hastalara yardımcı olan,günlük işlerini, aktivitelerini,beslenmesini ve temizliğini yapan sağlık personeline sağlık bakım teknisyeni denir.

Sağlık Bakım Teknisyeni Ne İş Yapar?

Sağlık bakım teknisyeni’nin amacı en az tekniker düzeyinde ki sağlık personeline yardımcı olarak hastaların ihtiyaçlarını ve yapılacak işlerini yapar. Örneğin; damar yolu açacak olan hemşireye yardımcı olur.EKG çekilecek hastaların hazırlanmasına yardımcı olur. Bu gibi gün içerisinde hastanede yapılacak işlerde hastaların yanında olur.

ekg

Sağlık bakım teknisyeninin görev tanımı

22 Mayıs 2014 tarihinde 29007 sayılı ile Resmi Gazete’de yer alan Sağlık Meslek Mensupları İle Sağlık Hizmetlerinde Çalışan Diğer Meslek Mensuplarının İş Ve Görev Tanımlarına Dair Yönetmelik’e göre “sağlık bakım teknisyeni” görev ve sorumlulukları aşağıdaki gibidir:

a) Çalıştığı ünitenin kullanıma hazır bulundurulmasında görev alır.

b) Hastaların muayene, tetkik ve tedavi için hazırlanmasına, tıbbi işlem öncesinde elbiselerinin değiştirilmesine ve işlem sonrasında giyinmesine yardım eder.

c) Sağlık meslek mensubunun uygun gördüğü durumlarda hastanın yürümesine ve hareket etmesine yardım eder.

ç) Hareket kısıtlılığı olan hastalar için sağlık meslek mensubunun uygun gördüğü pozisyonu verir.

d) İlgilendiği hastaların genel durumunda fark ettiği değişiklikleri sağlık meslek mensubuna bildirir.

e)  Sağlık meslek mensuplarının belirlemiş olduğu günlük yaşam aktivitelerine yönelik plan doğrultusunda hastaya yardım eder.

f)  Sağlık meslek mensubu tarafından belirlenen beslenme programına uygun olarak hastanın beslenmesine yardımcı olur

g) Sağlık meslek mensubu tarafından belirlenen egzersiz programının hastaya uygulanmasına yardım eder.

ğ) Kullanılan malzemelerin hazırlanmasına, temizliğine, dezenfeksiyonuna ve uygun şekilde saklanmasına yardım eder.

h)  Kullanılan aletlerin sterilize edilmesine, kirlenmiş malzemelerin bertaraf edilmesine, tıbbi aletlerin ve malzemelerin kullanıma hazır bulundurulmasına yardım eder.

ı) Alınan kan, doku veya diğer örneklerin laboratuvara naklini sağlar.

i)  Hastanın başka bir kliniğe ya da birime transferine yardım ve refakat eder.

Sağlık bakım teknisyeninin iş istihdam alanları

Sağlık Bakım Teknisyenleri;Üniversite hastaneleri,şehir hastaneleri,eğitim araştırma hastaneleri , devlet hastanelerinde ve özel hastanelerde çalışabilirler.

Hastane içerisinde hastanın olduğu her alanda sağlık bakım teknisyenleri çalışabilirler. Buralar,acil,ameliyathane,servisler,yoğun bakım üniteleri,diyaliz gibi bir çok bölümde çalışabilirler.

sağlıık bakım teknisyenliği

Sağlık Bakım Teknisyenliği bölümünün açılmasının sebebi;sağlık sektörünün artık konjektür değiştirmesi ve hastaların ihtiyaçlarının daha iyi karşılanması sağlıkta kalitenin arttırılması, hemşire ve diğer sağlık personelinin iş gücünün azaltılmasıdır.

Sağlık bakım teknisyeni kadroları henüz istenilen seviyede olmasa da ilerleyen yıllarda kadrolar açılacak ve bu okul mezunları bu yerlere yerleştirilecektir.

Sağlık bakım teknisyeni olarak sorunlarınız varsa yorum olarak yazabilirsiniz.

Kaynak: Habersaglikcilar.com

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here