Sağlık Çalışanı Sıhhat Projesi Eğitim Programı

0
50

Sağlık Bakanlığı tarafından Avrupa Birliği desteğiyle hayata geçirilen “Geçici Koruma Altındaki Suriyelilerin Sağlık Statüsünün ve Türkiye Cumhuriyeti Tarafından Sunulan İlgili Hizmetlerin Geliştirilmesi Projesi” kısa adıyla SIHHAT Projesi kapsamında Konya’da eğitim programı düzenlendi.

Dünyanın yüzde 10’undan daha fazlasının göçmen pozisyonunda hayatlarını devam ettirdiklerini söyleyerek konuşmasına başlayan Halk Sağlığı Genel Müdürü Doç. Dr. Fatih Kara, “Göç, dünyamız var oldukça devam edecek olan bir gerçektir. Geçmişte vardı, bugün de var yarında var olmaya devam edecektir. Önemli olan göçmenlere bizlerin neler yaptığıdır. Bizler başkalarına mutluluk vererek mutlu olmayı başaran bir milletiz. Bu nedenle göçmen misafirlerimize karşı yaptıklarımızın son derece önemli olduğunu düşünüyorum” dedi.

Özellikle Suriyeli göçmenlere karşı yapılanları anlayamayanların olduğunu vurgulayan Genel Müdür Kara, “Bizler bu kadar emek harcıyoruz fakat bu yapılanları anlayamayanlar var. Türk Milleti olarak bizler misafire, yoksula, çaresize her zaman hizmet etmiş bir toplumuz. Onların yaralarını sarmayı ve onlara çare olmayı hedefleyen bir milletiz. Dünya ise öncelikli olarak harcadığı parayı düşünüyor. Dünyadaki diğer ülkelerin ne yaptığının bizim için önemi yok. Bizler doğru bildiklerimizi yapmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Göç Sağlığı Daire Başkanı Dr. Kanuni Keklik’de yaptığı konuşmada 3,5 milyondan fazla Suriyeli’nin ülkemizin çeşitli şehirlerinde yaşadıklarını bunun yanı sıra 500 binin üzerinde de düzensiz yerli göçmenin ülkemizin bir gerçeği olduğunu ifade etti. Keklik, “Göçe ve göçmenlere bakışımız ülkemizin bulunduğu konum nedeni ile sürekli olarak gelişmek ve değişmek zorundadır” dedi. Suriyeli vatandaşlara sunulan sağlık hizmeti kalitesinin şu ana kadar takdiri hak eden hizmetler olduğunu verdiği sayısal rakamlarla ortaya koyan Keklik, “Bundan sonraki süreçte Suriyelilere sunulan sağlık hizmeti kalitesini nasıl arttırırız, bu hizmetleri sunarken nelere dikkat etmeliyiz, göçe bakışımız ilerleyen süreçte nasıl olmalı? gibi soruların cevabını düzenlenen eğitim programları ile bulmaya çalışacağız” dedi.

Bu tür eğitim programlarına ev sahipliği yapmaktan dolayı mutluluk duyduklarını belirten İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Koç’da, “Sıhhat projesi, ülkemiz adına uluslararası düzeyde beğeni toplayan ve örneği az bulunan bir çalışma. Bizler de Konya olarak 2’si Güçlendirilmiş Göçmen Sağlığı Merkezi olmak üzere toplamda 5 merkez ile göçmenlere sağlık hizmeti sunuyoruz. Bu hizmetleri sunarken Sağlık Bakanlığımızın verdiği desteği her zaman hissediyoruz” dedi.

Geçici koruma altındaki Suriyelilerin sağlık statüsünün ve sunulan hizmetlerin geliştirilmesinin hedeflendiği toplantıya 14 şehirden 150’nin üzerinde sağlık çalışanının yanı sıra Halk Sağlığı Genel Müdürü Doç. Dr. Fatih Kara, Genel Müdür Yardımcısı Dr. Hüseyin İlter, Göç Sağlığı Daire Başkanı Dr. Kanuni Keklik, İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Koç, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Uz. Dr. Kerim Yeşildağ ile birlikte çok sayıda sağlık yöneticisi de katıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here