Sağlık Çalışanları Sosyal Medya Eğitimi

Sağlık Çalışanları Sosyal Medya Eğitimi

ANTALYA’da, Sağlık Sisteminin Güçlendirilmesi ve Desteklenmesi projesi kapsamında sağlık çalışanlarına yönelik sosyal medyanın doğru kullanımı ve sosyal medya etiği konulu, ‘Acil Servislerde İletişim Eğitici Eğitimi’ semineri verildi.
Serik ilçesi Belek Turizm Merkezi’nde bir otelde düzenlenen seminere, 105 acil servis sorumlusu katıldı. Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü Acil Sağlık Hizmetleri ve Yurtdışı Sağlık Birimleri Dairesi Başkanlığı koordinasyonunda Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenen seminerde, Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğü Halkla İlişkiler Daire Başkanı Tolga Akkuş sunum yapttı. Seminerde, sağlık ve sosyal medya etiği hakkında bilgiler verildi. Sağlık çalışanlarının sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı paylaşımlara dikkat etmesi gerektiğine vurgu yapan Akkuş, “Her bir sağlık çalışanı sosyal medyadaki söylemleriyle bütün sağlık camiasını temsil etmektedir. Paylaşımlarınızı, Sağlık Bakanlığı ve sağlık çalışanlarının kurumsal itibarını dikkate alarak yayınlanmalısınız” dedi.
Katılımcılara hasta hakları konusunda da hatırlatmalarda bulunan Tolga Akkuş, şunları kaydetti: “Hastaların ve hasta yakınlarının fotoğraflarını sosyal medya hesaplarınızda paylaşmayın. Hastaların yaralarını, ameliyat görüntülerini, tahlil sonuçlarını veya barkod bilgilerini paylaşmayın. Sosyal medya hesaplarınızdan saldırgan ve rahatsız edici şeyler yazmayın.”
Akkuş, sosyal medya hesap şifrelerinin ikinci bir şahısla paylaşılmaması gerekliliğine de dikkati çekti.