Sağlık Çalışanlarına Adaletli Döner Sermaye İstiyoruz

Sağlık Çalışanlarına Adaletli Döner Sermaye İstiyoruz

Genel Başkanımız Metin Memiş, Genel Başkan Yardımcımız Kemal Çırak’la birlikte Ankara 1 No’lu Şubemizin İl Divan Toplantısına katıldı. Toplantıya ayrıca Memur-Sen Onursal Başkanı ve AK Parti Milletvekili, TBMM İdare Amiri Ahmet Gündoğdu da katıldı.

Programda konuşan Genel Başkanımız Metin Memiş, gündemdeki konuları değerlendirdi. Yıpranma payı ve adaletli bir performans sisteminin öncelikli taleplerimiz içinde yer aldığını hatırlattı. Döner sermaye sisteminin değişmesi ve dağıtılabilir döner sermayenin artırılması için gerekli adımların atılacağına yönelik açıklamaların yapıldığını belirten Memiş, bu çalışmaların bir an önce sona ermesi gerektiğini kaydetti.

SAĞLIK ÇALIŞANLARININ OMZUNDAKİ YÜK ALINMALI

Yıpranma payı konusunda da önemli gelişmeler yaşandığını ve büyük yol aldığımızı söyleyen Metin Memiş, bütün sağlık çalışanlarını kapsayacak şekilde bir yıpranma payının çıkması için mücadele verdiğimizi ifade etti. Yıpranma payını ilk gündeme getiren ve bunun mücadelesini verenin Sağlık-Sen olduğunu söyleyen Memiş, “Israrla talep ettik, sözünü aldık. Ancak bürokrasiye takıldık. Bu arada yıpranma payını, bizim istediğimiz ve sözü verilenden farklı şekillerde hayata geçirme çalışmaları oldu. Bunları şiddetle reddettik” şeklinde konuştu. “Sağlıkta istihdam arttırılarak sağlık çalışanlarının üzerindeki yük azaltılmalı” diyen Memiş, “Türkiye’de sağlık çalışanları istatistiklere göre Avrupa’daki personelden 4-5 kat daha fazla çalışıyor ve yıpranıyor. Sağlık Bakanlığı’nın yapacağı personel istihdamıyla bu sorunun bir nebze de olsa aşılmasını bekliyoruz. Hekim sayılarıyla birlikte son açıklamaya göre 55 bin sağlık personeli alınacak ki bu sayı, son yıllardaki en yüksek personel alımı olacak.  Nitelikli, kaliteli sağlık hizmetinin verilmesine katkı sağlamak için sağlıktaki istihdam yetersizliği giderilmeli ve yıpranan sağlık çalışanlarının omzundaki yük bir nebzede olsa alınmalı” şeklinde konuştu.

SAĞLIK ÇALIŞANLARI DEVLETİNİN VE MEHMETÇİĞİN ARKASINDA

Zeytin Dalı Harekatı’na da değinen Genel Başkanımız Memiş, terörü sınırımızdan temizleyene kadar mücadelenin süreceğini kaydetti. Sağlık çalışanlarının devletinin ve Mehmetçiğin arkasında olduğunu dile getiren Memiş, ‘Vatan Sevdalısı Sağlıkçılar’ buluşmasında tüm sağlık çalışanlarının devletinin yanında olduğunu ortaya koyduğunu söyledi.  Memiş, özellikle sınır bölgesinde görev yapan sağlık çalışanlarının büyük bir özveri ile çalışıldığını kaydetti. Tüm ülkenin bu harekatla birlikte kenetlendiğini ifade eden Memiş, terörü destekleyen ve terörün yanında yer alan malum odakların ise milletten gereken tokatları yiyeceğini belirtti.  Afrin Şehitlerimize Allah’tan rahmet dileyen Memiş, Gazilerimize de acil şifalar dileyerek sözlerini noktaladı.