Sağlık Komisyonu Başkanı’ndan Atama Bekleyen Sağlıkçılara Mesaj

0
27

TBMM Sağlık Komisyonu Başkanı Dr. Şenel Yediyıldız, katıldığı bir televizyon programında, devlette sağlık personeli atamalarına yönelik talihsiz açıklamalarda bulundu. Yediyıldız atamalara dair “‘Bu okullar haddi aştı. ‘Sen okulu bitirmişsin,bugün gel çalıştıralım.’ demek gibi bir lüksümüz yok” sözlerini kullandı.

TBMM Sağlık Komisyonu Başkanı Dr. Şenel Yediyıldız, Altaş TV’de yayınlanan Gündem Özel programında devlette fizyoterapist atamalarına yönelik talihsiz açıklamalarda bulundu. Yediyıldız istihdam durumuna dair “Alımlar haddi aştı,ihtiyacı aştı. İhtiyacı aşınca ne yapacaksın,nasıl görev vereceksin? Yani ‘Sen okulu bitirmişsin,bugün gel çalıştıralım.’ demek gibi bir lüksümüz yok.” dedi.

“Neticede devletin de bir şartı var, imkanı var. Yani devlet kendi kuralları ve prensipleri dahilinde devam eder. Biz de o kurallara ve prensiplere uymak ile mükellefiz. Onun için inşallah gene alacaktır ama ben yeni öğrencilerin bu tarz branşlara girmelerini tavsiye etmiyorum.” ifadelerini kullanan Yediyıldız, sağlık meslek mezunları tarafından tepki çekti.

SAĞLIK ÇALIŞANLARINDAN TEPKİ TOPLADI

Nüfusa oranla fizyoterapist sayısının hala yeterli olmadığı Türkiye’de; hem fizyoterapi randevuları çok geç tarihlere verilebilmekte, hem de fizyoterapi ve rehabilitasyon eğitimi veren üniversite sayısının ve mevcut kontenjanların artması sonucu fizyoterapistlerin iş bulma süreleri uzayarak istihdam sorunları yaşanmaktadır. Mezun olan fizyoterapistlerin beklediği atama, bu iki sorunu da çözebilecekken, TBMM Sağlık Komisyonu Başkanı’ndan gelen bu açıklama sağlık çalışanlarından yoğun tepki topladı.

Yediyıldız daha önce de katıldığı bir programda birkaç hastanenin başhekimlerine dair kullandığı “tabiri mazur görün ama sopalıklar” sözleriyle dikkat çekmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here