Sağlık Meslek Lisesi Öğrencileri Eylem Yaptı

0
28
Batıgöz Sıhhat Kümesi İdare Şurası Lideri Operatör Dr. Mehmet Söyler, salgın devrinde yurt dışından kabul ettikleri hasta sayısında gerileme ...

Sağlık Meslek Lisesi Öğrencileri Eylem Yaptı

Sağlık meslek lisesi öğrencileri, eğitim süreci ve mezuniyette yaşadıkları problemlerin ortadan kalkması, mağduriyetlerinin giderilmesi için basın açıklaması düzenledi.

Çok sayıda öğrencinin katıldığı açıklamayı Bursalılar ilgiyle izledi.

Yeniceabat Sağlık Meslek Lisesi son sınıf öğrencisi İclal Yiğitoğlu, öğrenciler adına yaptığı açıklamada Meslek Lisesi mezunlarının, eski sisteme dönülerek hemşire yardımcısı, ebe yardımcısı ya da sağlık bakım teknisyeni  değil, hemşire veya ebe olmalarını istediklerini söyledi. Bu işin eğitimini almamış vatandaşların bir kaç aylık eğitimle kendileri ile benzer şartlarda çalışabildiklerini söyleyen Yiğitoğlu, “uzman hasta bakıcı olmak istemiyoruz” diyerek hastaların tanı ve tedavisinde daha etkin rol almak istediklerini dile getirdi.

MESLEĞİMİZİ YAPMAK İSTİYORUZ

Yiğitoğlu açıklamasını şöyle sürdürdü; “ Bilindiği üzere Sağlık Meslek Liselerinde kültür dersleri çok az işlenir. Üç yıl boyunca sürekli meslek dersleri alıyoruz. Son senemizde ise staja çıkıp yapılan bütün işlemleri uygulamalı olarak öğrenme imkanına sahip oluyoruz. Dört yıl boyunca üniversite odaklı değil, hastanenin bütün bölümlerinde uygulamaların çoğunu yapabilecek şekilde yetiştiriliyoruz. Sağlık bakım teknisyenliği adı altında hasta bakıcısı oluyoruz. Hemşire değil hemşire yardımcısı, ebe değil ebe yardımcısı oluyoruz.

Bölümler yardımcılık olarak açıldığı için bizim hemşire ve ebe olanlardan birkaç eksik bilgimiz mevcut. Fakat bunları yaz tatilinde hızlandırılmış biçimde alıp hemşire ve ebe olmamıza imkan sağlanmasını istiyoruz.

Sağlık meslek liselerinden mezun olanların sınavsız geçiş hakları vardı. Artık o da yok. Sağlık meslek lisesi okumak eskiden hem öğrenci hem de veli için avantajlıydı. Fakat bütün avantajlar elimizden alındı. Üniversiteye hazırlanmakta zorluk çekiyoruz. Sürekli meslek dersleri görüp kültür dersleri görmediğimiz için mezun olduktan sonra atanmakta ve iş bulmakta zorluk çekiyoruz. Sağlık meslek liseleri özel kurumlar dahil artarken, öğrencilerinin bu şekilde önü kapatılıyor. Yetkililerden bu konuyla alakalı çalışmaların en kısa zamanda yapılmasını ve mağduriyetimizin giderilmesini istiyoruz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here