Sağlık Personeli

0
47

Sağlık Personeli; Sağlık kuruluşlarında çalışan amacı hastaları iyileştirmek olan kişilere sağlık personeli denir. Sağlık personeli genel bir isim olmakla beraber en alt kadrodan en üst kadroyu temsil eder.

Sağlık personeli doktor,hemşire yada anestezist olabilir. 32 branşın genel adıdır. Sağlık personeli aldığı eğitim durumuna göre ve bölümüne göre branşlaşır. Her branşın bir görev tanımı ve çalıştığı kurumda bir görevi vardır. Aldığı eğitimler sağlık meslek lisesi, sağlık hizmetleri yüksek okulları,fakülteler olabilir. Kamu kurum ve özel sektörde görev almaktadırlar.

Türkiye de Sağlık Personeli Sayısı

Ekim 2018 verilerinden yararlanılarak sağlık çalışanlarının sayılarının derlendiği raporda toplam sağlık çalışanı sayısı 1 milyon 26 bin olarak görülürken; OECD sağlık verilerinde 100 bin kişiye düşen toplam hekim sayısı en düşük olan ülke Türkiye. 

Bu sayı 2019 ağustos itibariyle 1 milyon 100 bini geçti. Liselere ve Üniversitelerde okuyan geleceğin sağlıkçıları ve atama bekleyen sağlıkçıları da sayarsak 1 milyon 700 bin sağlık personeli nüfusu vardır.

Türkiye’nin nüfusu 83 milyon oldu. Sağlık personeli sayısı ise 1 milyon 700 olduğunu düşünürsek nüfusun %1.41 lik kısmı sağlık personeli bu da bir meslek gurubu için çok yüksek bir oran. Türkiye’nin en büyük meslek gurubu sağlıkçılardır.

Sağlık personelinin sayısının bu kadar artmasında ihtiyacın fazla olması ve iş garantisi gözüyle bakılmasıdır. Üniversitelerde en çok tercih edilen bölümler arasında sağlık meslek gurupları vardır. Fakat bazı programların analizinin iyi yapılamaması sonucunda atanamayan ve iş bulamayan 500 bin sağlık personeli ortaya çıkmıştır. Cumhurbaşkanlığı insan kaynakları ofisinin yayınladığı rapora göre en kolay iş bulan meslekler şunlardır. Burada sağlıkçılar da yer almaktadır. İş Bulması En Kolay Bölümler

Türkiye de Sağlık Personellerinin Sorunları

1- Sağlık personelinin görev tanımlarının yetersiz olması. Bunu şuradan anlıyoruz. Bir hemşire anestezi teknisyeni olarak yada ameliyathane teknikeri olarak çalışabiliyor.

2-Sağlık personeli’nin döner sermaye alamaması doktorlar ve diğer sağlık personeli arasında döner sermaye katsayısı farkının fazla olması mağduriyet yaratmaktadır. Döner sermaye nedir? Başlıklı yazımıza bakabilir döner sermaye nasıl hesaplandığını anlayabilirsiniz.

3- Atanamayan sağlık personeli sayısı artık bir ülke nüfusuna yaklaştı. 89 kpss puanıyla üniversite hastanesine yerleşemeyen sağlıkçı mevcut. Bu örneği bu haberimizde bulabilirsiniz. Dokuz eylül üniversitesi sözleşmeli personel alımı sonuçları

4-Sağlık Personellerinin maaş ve sabit ek ödemesi ayrı ayrı yattığı için maaşları düşük gözükmektedir Bu da emekli ikramiyesi ve maaşlarını düşük almasına sebep oluyor. Bir örnek verecek olursak devlet hastanesinde 10 yıllık lisans mezunu bir sağlık personeli maaşı sabit ek ödeme almadan 3.012 TL dir. Bunun düzeltilmesi ve tek kalemde ödeme yapılması gerekmektedir. Özel hastanelerde ise artan sağlık personeli sayısı nedeniyle 2.000 TL maaş ile lisans mezunu hemşire işe başlamaktadır.

5- Sağlık personeli icap paralarının ödenmemesi, nöbet paraları ödenirken yaşanan sorunlar izin olarak kullandırılması, her ayın farklı gününde nöbet paralarının yatması.

6- Sağlık yöneticileri ataması yapılırken diploma yada sınav yer almazken sendikaların etkisiyle yönetici atamalarının yapılması. Uzun yıllardır görevde yükselme sınavı yapılmamaktadır. Parti teşkilatlarından yada sendikaların referansları yönetici atamasına etki etmektedir.

7- Yıpranma payının bütün sağlıkçıları kapsamaması , geçmişe yönelik çıkması ve 6 yıla 1 yıl onunda sadece emeklilik yaşından düşmesi en az 10 yıl çalışma şartının olması yıpranma payının tam bir fiyasko olduğunun kanıtıdır. Yıpranma payı fiyaskosu okumak için tıklayın.

8- Sağlık personeli artan iş yükü ve yetersiz eleman sayısı nedeniyle yıpranmakta ve aşırı nöbetler nedeniyle ruh sağlığı bozulmaktadır. Nöbet tutan sağlık personelinin ruh sağlığı bozuluyor haberimiz.

9-Sözleşmeli olarak başlayan sağlık personeli 3+1 yıl sonra kadroya geçiyor.Fakat bu yasadan önceki sözleşmeli sağlık personelleri kadroya geçmeyi bekliyor.

10- Emekliliği gelmiş binlerce sağlık çalışanı 3600 ek göstergeyi beklediği için emekli olamıyor ve yeni istihdam alanları açılmıyor. Çıkacak olan 3600 ek gösterge branş ayrımı yapılmaksızın bütün sağlık personellerini kapsamalıdır.

11- Sendika ve dernekler sağlık personellerini temsil etmiyor. Sivil toplum kuruluşları ile sağlık personelleri arasında bir bağ ve iletişim yok.

12- Sağlık bakanlığı sağlık personelleri için kamp ve sosyal tesis anlaşması yapmadığı için sağlık personeli tatile gidemiyor. Sağlık bakanlığının sosyal tesisleriyle ilgili yazımız.

13- Sağlık personeli hastanelerde şiddete maruz kalırken sağlık bakanlığının aldığı çözümler sağlıkta şiddetin önüne geçilmiyor. Toplumda sağlık şiddet bir gelenek oldu.

14- Açılan şehir hastaneleri sağlık personellerini ulaşımda zorluyor ve mutsuz ediyor. Belediyeler ile sağlık bakanlığı anlaşmalı ve sağlıkçılarda ulaşımdan indirim almalıdır. Sağlıkçılar ulaşımda indirim istiyor haberimiz.

15- Sağlık personelleri senelik izin aldığında hafta sonları da senelik izinden düşüyor.

16- Rapor yada senelik izin alındığında sağlık personelinin döner sermayesinden kesiliyor. Bu ortadan kaldırılmalı rapor ve senelik izin sağlık personelinin hakkı.

Kaynak: habersaglikcilar.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here