Sağlık Personeli Atamaları Şubat-Haziran-Kasım Olmak Üzere 3’e Bölündü

Sağlık Personeli Atamaları Şubat-Haziran-Kasım Olmak Üzere 3’e Bölündü

Sağlık bakanlığı ataması uzun süredir yapılmazken atama bekleyen sağlıkçılar mağdur durumunda. Maliye bakanlığının açıklamış olduğu 2018 yılı için 27.000’lik kadro alımı 3 bölünmüş durumda. Buda 36 sağlık personeli branşlarını mağdur ediyor. Çünkü ağırlık hemşire ve ebe kadrolarına verilecek her atamada aslan payını bu bölümler alacak.. Geriye kalan bölümlerin sayılarına çok az kadro düşecek.

Ocak ayında 10-12.000 lik bir alım planlanmaktadır. Buda bazı branşların atama sayısı 100 kadroyu geçmeyeceği gösteriyor. Sağlık personeli ataması bu şekilde parçalanarak anlamsız hale getirildi. Öğretmen ataması 20 bin tek kalemde alınırken sağlıkçı atamaları 3 e bölündü.

Ayrıca bu atamalardan sonra atananların güvenlik soruşturmaları en az 5 ay sürecektir. Eğer şubat tarihinde atama gerçekleşirse hazirandan önce kimse göreve başlayamacaktır.

Sağlık bakanlığı atama bekleyen sağlıkçılar ordusunu yok sayarak ciddi bir oy potansiyelini yok sayıyor. Sağlık personelin en önemli eksiği bütün branşların bir çatı altında toplanamaması ve kadro talep edememesidir. Sağlık personelleri de artık öğretmenler gibi tek çatı olmalı ve daha yüksek atamaları almalarıdır.

Bakan yardımcısının söylediğine göre atamaların ağırlığının doğu ve güneydoğuya olacağıdır.

Habersaglikcilar.com