Sağlık Personeli

93
628

Sağlık Personeli

Sağlık personeli kime denir?

Sağlık personeli;Tedavi ile hasta arasındaki iletişimi sağlık kurallarına uygun olacak şekilde uygulayan sağlık hizmetini yansıtan kişilere sağlık personeli denir.

Sağlık personeli içerisinde kimler yer alır, başta doktor olmak üzere diş hekimi,eczacı,veteriner,psikolog,diyetisyen,biyolog,hemşire,acil tıp teknisyeni,tıbbi görüntüleme, tıbbi sekreter,anestezi,Fizik tedavi teknikeri,tıbbi laboratuvar,odyometri,toplum sağlığı teknisyeni,diyaliz teknisyeni,ameliyathane teknikerleri,perfüzyonistler,patoloji teknikerleri,E.E.G, ebe,iş sağlığı güvenliği uzmanları, sağlık bakanlığının belirlerdiği kapsamda sağlık personeli olarak görev yapar.

Sağlık personeli nasıl olunur?

Başta Sağlık meslek lisesi mezunlarına okudukları branşta ünvanlarını almaya hak kazanırlar. Daha sonra isteyen önlisans isteyen lisans sağlık bölümlerini okuyarak sağlık personeli ünvanını kazanırlar. Bu yukarıda sayılan branşların bazıları lise bazıları önlisans yada lisans olarak yer almaktadır.

Sağlık personeli sayısı yukardaki branşların toplamı 1 milyonun üzerindedir. Bu sayı çok gibi gözükse de 80 milyonluk bir nüfus için oldukça az. Bunu da 1.000 kişi başına düşen hemşire sayılarına bakıldığında OECD
ortalamasının yaklaşık 8 hemşireden, 9 hemşireye yükselmiştir. İsviçre, Norveç, Danimarka,
İzlanda, Finlandiya gibi ülkelerde bu oranın 14’ün üzerinde olduğu Türkiye, Brezilya,
Hindistan, Güney Afrika, Endonezya ve Kolombiya da ise 1.000 kişi başına 2’den az hemşire
düştüğü görülmektedir. Bu durum diğer sağlık personeli branşlarında da aynı durumda. OECD ülkeleri arasında Türkiye kişi başına düşen sağlık personeli sayısında son sırada bulunuyor.

Sağlık personelinin bu kadar açığı varken atama bekleyen 450.000 sağlık personeli var. Sağlık bakanlığı personel alımı konusunda sıkıntı yaşıyor ve alım yapmak istemiyor. Bunun en önemli nedeni maliyeye ek yük getirmemek.

Sağlık personelinin Türkiye nin her yerinde görev aldığını unutmamalı ve sağlık personeli sayısının arttırılmasını desteklemeliyiz.

Sağlık personeli sendikalaşmanın da en fazla olduğu memurlar arasında. Sağlıkçılar en çok sağlık sen e üye oluyor. Sağlık sen’in üye sayısı 250.000 sayısına ulaştı . Onları Türk sağlık-sen takip ediyor. Türk sağlık sen’in sayısı 80.000 sayısına ulaştı.

Sağlık Personelinin Sorunları

Sağlık personelinin en önemli sorunu yıpranma payının 3 yıl önce söz verilmiş olup hala alamamış olmalıdır. Nöbet tutup da yıpranma payı almayan, her gün şiddete maruz kalarak her ortamda görev alarak bunu hakettiğini gösteren sağlık personeli en çok yıpranma payını istiyor.

Sağlık personelleri arasında ek ödemenin emekliliğe yansıtılmaması büyük bir hayal kırıklığı doktorların ek ödemesi emekliliğe yansırken diğer sağlık personelinin yansımaması ayrımcılığı ortaya koyuyor.

Memurlar arasında lisans mezunu olupta (polis,öğretmen) en az maaş göstergesi alan sağlık personelidir. Bunun nedeni de ek ödemenin emekliliğe yansıtılmamasıdır.

Sağlık personelinin aşırı derece de radyasyona maruz kaldığını ve sadece radyoloji teknisyenlerinin şua izni kullandığını hatırlatırız.Radyasyona maruz kalan her sağlık personeli bu hakkı kullanmalıdır.

Sağlık personelin görev tanımlarının da net çizgilerle çizilmemesi, hemşirelerin bıranşlaştırılmaması sağlık personelini yöneticilerin ağzına bakılmasına neden oluyor.

Habersaglikcilar

 

93 YORUMLAR

 1. 2017/5 Haziran atamasında atandık soruşturma hala devam ediyor ve açıklama yapılmıyor işimden ayrıldım ve işsizim lütfen artık görev başı yapalım

 2. 2017 5 ile atandim göreve başlamak için 3 aydır güvenlik soruşturmasının bitmesini bekliyoruz atanan saglikci ların bu çilesine son verilsin istiyoruz

 3. 3 aydır göreve başlamayı bekliyoruz…Eski sağlık bakanımız Recep Akdağ güvenlik soruşturmasının uzun sürmesinden dolayı arşiv araştırmasının sadece yapılacağını, güvenlik soruşturmasının bizler işe başlayınca yapılacağını söylemişti. Emniyet müdürlüğünü aradığımızda bizlere arşiv araştırmasının max 30 günde tamamlama zorunluluğu olduğunu dile getiriyorlar. 30 günde max bitmesi gereken arşiv araştırması neden 3 aydır tamamlanamıyor….??????

 4. 2017/5 ile atanan 12.500 sağlıkçı görevine başlamak istiyor. Haziran ayından bu zamana kadar arşiv ve güvenlik soruşturması bitmedi 3 aydır işimize başlamak için bekliyoruz. İşsiz ve mağduruz. Sesimizi duyurmamıza yardımcı olun lütfen .

 5. 2017/5 ile atandik 3 aydir sorusturma bitmiyor. Hic bir makamdan , emniyetten ,saglik baknindan dahi bilgi alamiyoruz sorusturma sureci ile ilgili daha ne kadaar bekliyecegiz . maddi ve manevi sikinti icerisindeyiz. Atandigimdan suphe duyup osym sayfasini kontrol ediyorum artik,siz dusunun. Hastalar yardimci olamk icin atandik ,isin sonunda kendimiz tedavilik olucagiz. Yeter artik lutfen bir aciklama yapin.

 6. 2017/5 ile atananlar olarak 3 aydır görevimizin başına geçmeyi bekliyoruz, birileri sesimizi duyup acilen bu bekleyişimizi sonlandırsın..

 7. Bizler haziran ayinda atanan 12500 saglik personeliyiz. 3 temmuzda arşiv ve guvenlik araştırması formlarimizi teslim ettik. Aradan geçen yaklasik 3 aya rağmen hala sonuç alamadik. Bırakın sonucu bir bilgi bile alamadik. Sizden ricamız bizim bu sorunumuzu üstüne basarak dile getirmeniz ve sesimiz umudumuz olmanızdır. Bizler atandik diye işimizi biraktik 3 aydir gelirimiz yok kimizin çocuğu var okula kayit yaptiramiyor. Odemelerimiz var yapamiyoruz çok mağduruz lutfen sesimiz olun.”

 8. 2017/5 ile Sağlık Bakanlığına atanan 12.500 kişi 3 aydır güvenlik ve arşiv soruşturmasinin bitmesini bekliyor. Bizden sonra atanan 20.000 öğretmenin sorusturmasi tamamlandı. Biz hala bekliyoruz. Sesimizi duyurun lütfen. İlgili yetkililerden net bir tarih bekliyoruz bu belirsizliğe bir son verilsin artık lütfen.

 9. 12500 sağlıkcı olarak atandık fakat zimmete düşmedik zimmet bekliyoruz ne zaman düşeceğimizin tarihini öğrensek yeter saglık bakanlıgına iletirmısınız bu mesajı

 10. 2017/5ile atanan 12.500saglikci olarak gorevimize başlamak istiyoruz.Yasal süremiz doldu ve artık gorevimize başlamak için sabırsızlanıyoruz

 11. 2017/5 ile atanan 12500 kişi iş başı yapmak istiyor. 3 aydır bekliyoruz. Bu kadar sağlıkçı açığı var deniliyor ama atanmış olmamıza rağmen hâlâ bekliyoruz da bekliyoruz. Hiç bir açıklama yapılmıyor. Mağdur olan zor durumda olan 12500 kişi daha fazla mağdur olmasın artık.

 12. 2017/5 ile atanan 12500 kişi iş başı yapmak istiyor. 3 aydır bekliyoruz. Bu kadar sağlıkçı açığı var deniliyor ama atanmış olmamıza rağmen hâlâ bekliyoruz da bekliyoruz. Hiç bir açıklama yapılmıyor. Mağdur olan zor durumda olan 12500 kişi daha fazla mağdur olmasın artık.

 13. 2017/5 ile atanan sağlıkçılar göreve baslamyi bekliyor sesimizi duyurun insanlar ailelerimiz bizler hastalar magduruz magduriyetimiz giderilsin bu ülkeye hizmet icin okuduk

 14. 2017/5 ile atanan 12500 sağlık personeli olarak yaklaşık 3 aydır göreve başlamayı bekliyoruz. Kimse bizi duymak istemiyor bizden sonra atanan öğretmen ve mühendisler göreve başladı bizde 1 kişi bile düşmedi hatta konu hakkında bazı milletvekilleri konuyu meclise taşıdı sizden ricamız sesimiz olmanız bizim mağduriyetimiz için bir haber yapmanız

 15. 2017/5 zimmet bekliyor en azından artık net bir tarih açıklansın ona göre hareket edelim bilelim ne kadar bekleyecez bu ne zmana kadar süreceği belli olmayan bekleyiş stres dengemizi bozdu işe başlamadan çok yıprandık

 16. 23 haziran 2017 de sağlık Bakanlığına atanan 12.500 sağlıkçı 3 aydır göreve başlamayı bekliyor 12.500 kişi ve aileleri maddi ve manevi çok zor durumda ilgililerden haber bekliyor

 17. Aylardır bekliyoruz. Atandık diye işlerimizden ayrıldık paraya ihtiyacımız var. Bir açıklama bile yok ne zaman olacağı belli olsa ona göre başımızın çaresine baksak.

 18. 2017/5 atama bekliyor. Bu belirsizlik bizi çok yıpratıyor. En azından şu kadar süre sonra başlayacaksınız deseniz keşke. Mezun olduk atandık diye sevindik ama ne zaman başlayacağız bilmiyoruz. Ve bir haber bekliyoruz her sabah bir umutla uyanıp hayal kırıklığına uğruyoruz. Bir zaman dilimi belirtmenizi bekliyoruz ve artık ekimde iş başı yapalım neyi beklediğimizi dahi bilmiyoruz yazık günah. Ona göre bizde kendimizi ayarlarız. Lütfen bir açıklama yapın en azından…

 19. 23 Haziran’da ataması yapılan 12500 sağlık personeli güvenlik soruşturması bekliyoruz. Arşiv araştırması ve güvenlik soruşturması içim verilen yasal süre 60 gün geçti fakat hala işimize başlayamadık ve bu konu ile ilgili yetkililerden bir açıklamada alamıyoruz.

 20. Atanması yapılmış 12.500 kişi olarak aradan geçen 3 aya rağmen hala görevimize başlayamadık. Konu hakkında herhangi bir bilgilendirme yapılmadı, yapılmıyor. Sesimiz duyulmuyor, sesimiz olun lütfen.

 21. 2017/5 zimmet bekliyor 3 aydan fazla atanıp beklemek cok zor bir açıklama yapılsa da ona göre düzen kurarız .Başka şehire aniden gitmek düzen kurmak da kolay değil

 22. Merhaba bizler 2017/5 sağlık bakanlığı sözleşmeli ataması ile atanan sağlık personeliyiz 12.500 kişi olarak yaklaşık 3 aydır arşiv araştırması ve güvenlik soruşturmasının sonuçlanmasını bekliyoruz. Sayın Recep Akdağ in 1 ayda tamamlanacağını söylediği bu süreçte tam 3 ayı geride bırakmamıza rağmen hiç bir gelişme yaşanmamış ve tarafımıza hiçbir net açıklama ile bilgilendirme yapılmamıştır. Şu an ki sağlık bakanımız sayın Ahmet Demircan dan bu süreci bir an önce tamamlamasını istiyoruz. Gerek ailelerimiz gerekse bizler hem maddi hem manevi olarak çok yıprandık. 12.500 kişi bir an önce görevlerine başlamak istiyor. Lütfen bizim ve ailelerimizin sesi olun. Teşekkürler

 23. 2017/5 atama bekliyor. Bu belirsizlik bizi çok yıpratıyor. En azından şu kadar süre sonra başlayacaksınız deseniz keşke. Mezun olduk atandık diye sevindik ama ne zaman başlayacağız bilmiyoruz. Ve bir haber bekliyoruz her sabah bir umutla uyanıp hayal kırıklığına uğruyoruz. Bir zaman dilimi belirtmenizi bekliyoruz ve artık ekimde iş başı yapalım neyi beklediğimizi dahi bilmiyoruz yazık günah. Ona göre bizde kendimizi ayarlarız. Lütfen bir açıklama yapın en azından…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here