Sağlık Personelinin Ek Göstergesi Artarsa Maaş,Emekli Maaşı ve İkramiyesi Ne Kadar Artar

Sağlık Personelinin Ek Göstergesi Artarsa Maaş,Emekli Maaşı ve İkramiyesi Ne Kadar Artar

Devlet memurları, aylık maaşları ile emekli maaş ve ikramiyeleri üzerinde önemli etkisi olmasından dolayı, haklarında geçerli olan ek göstergenin özellikle bulundukları unvanın 1.derece kadroları için artmasını istemektedirler.

Ek gösterge artışı, ilgililerin aylık maaşları ile emekli aylık ve ikramiyelerinde artış yaratırken, bazı seviyelerdeki ek gösterge artışları ise memurların aylık net maaşını düşürmektedir.

Bu yazımızda, 1 Ekim 2008 tarihinden önce T.C. Emekli Sandığına tabi bir göreve başlamış olan Devlet memurlarından, kanılmış hak ve emekli keseneğine esas seviyesi 1/4 olan ve 30 yıl hizmeti bulunanlar arasında, sadece ek gösterge farklılığından kaynaklı aylık net maaş ve emeklilik hakları farkının 2018 yılının ilk yarısında ne kadar olduğundan söz edilecektir. Bir türlü gelmeyen ek gösterge için sendika ve sivil toplum örgütlerinin bastırması gerektiğini düşünüyoruz. Eğer sendikalarınız bunu umursamıyorsa sendikalarınıza baskı yapınız. Her geçen gün sağlık personeli aleyhine sonuçlanıyor.

Ek gösterge 2200’den 3000’e çıkarsa

Aylık Net Maaş* 61 TL artar
Emekli Aylığı 72 TL artar
Emekli İkramiyesi 2.605 TL artar

Ek gösterge 2200’den 3600’e çıkarsa

Aylık Net Maaş* 23 TL artar
Emekli Aylığı 641 TL artar
Emekli İkramiyesi 23.121 TL artar

Ek gösterge 3000’den 3600’e çıkarsa

Aylık Net Maaş* (38 TL) azalır
Emekli Aylığı 569 TL artar
Emekli İkramiyesi 20.516 TL artar

Bu yüzden diyoruz ki sağlık personelinin ek göstergesi arttırılmalıdır.