Sağlık-sen Zam Oranına Ne Dedi?

1
41
Afyonkarahisar'ın Sinanpaşa ilçesine bağlı Güney beldesinde resmi olmayan kesin sonuçlara nazaran partilerin aldığı oy oranları muhakkak oldu ...

Uzlaşmazlıkla sonuçlanan ve Hakem Heyetine taşınan toplu sözleşme görüşmelerinde kamu görevlilerini hayal kırıklığına uğratan karar dün açıklandı. Hükümetin sunduğu ikinci teklif olan %4 + 4 ve %3 + 3 oranındaki teklif Hakem Kurulu tarafından onandı. Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ise bugün kameralar karşısına geçerek kararın adaletsiz olduğunu söyledi.

Memur-Sen Genel Merkezi’nde gerçekleştirilen basın toplantısına Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın’ın yanı sıra Memur-Sen yönetim kurulu üyeleri, bağlı sendikaların genel başkanları ve yönetimleri ile teşkilat mensupları katıldı.

24 Ağustos’ta başlayıp dün akşam sonuçlanan hakem heyeti sürecini değerlendiren Yalçın, Hükümetin teklifinin yetersiz, kurulun kararının ise adaletsiz olduğunu söyledi. Yalçın, karara tepki göstererek “Gerçekten de bu kurul ‘Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’ olsaydı adil bir karar çıkabilirdi. Ama bu kurulu biz ‘Kamu İşvereni Hakem Kurulu’ olarak görüyoruz.” diye konuştu.

“Biz hakem kurulunda; adaletin heybetini değil, işverenin heyetini gördük” diyen Yalçın, “Biz hakem kurulu biliyorduk noter çıktı. Ne işveren heyeti ne de hakem, kamu görevlilerini anlamaya çalışmadı. Biz, yazılan enflasyonu değil, yaşanan enflasyonu baz alalım dedik. Ancak; 4 + 4 ve 3 + 3 oranları, zammı enflasyona verdirmek, enflasyona bağlı alım gücünün düşmesi gerçeğini görmezden gelmektir.” ifadelerini kullandı.

Kamu İşvereni de Hakem Heyeti de Birçok Temel Teklifi Yok Saydı

Birçok teklifin görmezden gelindiğine vurgu yapan Yalçın, “Sözleşmelilerin kadroya geçirilmesinden, 3600 ek göstergeye, yardımcı hizmetler sınıfının genel idare iizmetleri sınıfına geçirilmesinden, kademe derece sınırlamasının kaldırılmasına, bayram ikramiyesinden, kılık-kıyafet yasağının kaldırılmasına, gelir vergisi mağduriyetinin son bulmasından, dayanışma aidatı ve toplu sözleşme ikramiyesine birçok acil çözüm bekleyen önemli teklifimiz dikkate alınmadı. Kamu İşveren Heyeti’nin teklifini Hakemin de kararını, kamu görevlilerinin emeğini değersizleştirmek olarak görüyoruz.” şeklinde konuştu.

Kamu İşvereninin kanuna aykırı hareket ettiğinin altını çizen Yalçın, “Kaybı biz imzalamadık, kazanım üretecek bir teklif de zaten gelmedi. Kamu İşvereni müzakerelerde uzlaşılan konuları Hakeme götürmedi. Kamu İşvereni, kanuna aykırı olarak; uzlaşılan ve uzlaşılmayan konuların ayrı ayrı tutanağa işlenmesi hükmünü çiğnedi. Uzlaşmazlık tutanağı düzenlemekten kaçındı. Yetkili 11 hizmet kolu sendikası hazır bulunmasına rağmen sendikalar uzlaşmazlık tutanağı için çağrılmadı.” diye konuştu.

Hakem Heyeti Masada Uzlaşılanları Yok Saydı

Hakem Heyetine uzlaşılan ve uzlaşılmayan bütün teklifleri sunduklarını belirten Yalçın, “Kamu İşveren Heyeti, imzalanamadığı söylenen toplantı tutanağını heyete sunamadı, niçin tespit tutanağı tuttuğunu da açıklayamadı. Hakem Heyeti masada varılan uzlaşmaları yok saydı. Hakem, 4. Dönem Toplu Sözleşme kazanımları dışında sadece 3 yeni maddeyi onayladı. Bu 3 madde hakemliğin haysiyetini kurtarmaz.” ifadelerini kullandı.

Hakem Heyeti’nin Hükümetin teklifini aynen kabul etmesinin kendi güvenilirliğine leke sürdüğünü belirten Yalçın, Hakemlik kurumuna leke sürüldü. Hakem Heyeti adaletten şaştı. Hakem, Kamu İşverenine adeta noterlik yaptı ve tarafgir davrandı.” dedi.

4688’le İlgili Kaygı ve Tespitlerimiz Bir Kez Daha Doğrulanmış Oldu

4688 sayılı yasa ile ilgili daha önce yapılan eleştirileri hatırlatan Yalçın, bu konudaki kaygı ve tespitlerinin bir kez daha doğrulandığını ifade ederek, yıllardır kanundan kaynaklı sorunlara dikkat çekiyoruz ve yasanın düzeltilmesini istiyoruz. 200 bin işçiye 60 gün 5 milyon 200 bin kamu görevlisine 30 gün… Sorunlar acil bir değişikliği zorunlu kılıyor. Hakem Heyeti’nin Hükümet lehine olan üye dağılımı değişmeli.” şeklinde konuştu.

Kamu İşvereni Bazı Soruların Cevabını Vermeli!

Konuşmasında Kamu İşveren Heyetine ve Bakan’a çağrıda bulunan Yalçın, Kamu İşveren Heyeti’nin bazı soruları cevaplaması gerektiğini belirterek “Sayın Bakan, uyuşmazlığın nedeni olarak teklifimizi yükselttiğimizi ifade etti. %8 + 7 ve 6 + 6 zam ve 3 + 2 refah payı teklifini 20 puana çeken bir konfederasyon nasıl teklifi yükseltmiş oluyor?” diye sordu.

Hizmet kollarının uzlaşmazlık tutanağı imzalamaya çağrılmadığını bir kez daha hatırlatan Yalçın, neden bu konuda bir davet gelmediğini de sordu. Yalçın, Kamu İşvereni Bürokratlarının tuttuğu tutanaklar ve Bakanın da her ihtimale karşı ben de tutuyorum dediği tutanaklara ne oldu? Uzlaşılan teklifler neden yasaya rağmen masaya gelmedi? 11 hizmet kolu sendikası genel başkanı orada hazır olduğu halde uzlaşmazlık tutanağı neden düzenlenmedi? Sendikalar neden çağrılmadı? Uyuşmazlıkla sonuçlandığını söyleyen Kamu İşvereni, hangi konularda ve neden uyuşmazlığın yaşandığını niçin izah etmemiştir?” diye konuştu.

1 YORUM

  1. Önce tepkimizi üye olduğumuz sendikaya gösterelim secime daha çok var arkadaşlar önce basimizdakiler bir anlasin kiymetimizi koyun olmadığımızı istifaları verince bir neler oluyor dedirtellim kendilerine genel merkeze günlük en az 5, 10 istifa düşsün de kara kara bir düşünsünler olmaz mi Sağlıkçı arkadaşlar istifa edin sağlık sen diye birşey yok memur-sen var oda öğretmenlere çalışıyor hani sağlık personeli için kabul edilen birşeyler varmi sadece öğretmen kesimi için kazanımlar var.serefim için onurum için haysiyetim için istifa edeceğim . bizler üye oldukça bizlerin sırtından bizlerin çokluğundan yararlananlar kendileri ve kendi adamlarıdir kendi adamalri makam koltuk sahibi oluyorlar kendileri kurumlarda dokunulmaz oluyor ,bırakın bunları adamlarını koltuk sahibi yapacağına devlet atasin koltuklara makamlara bunlar araci olmasın bizleri bahane ederek güç gösterisi yaparak, istifa edin ki bosyere saltanat surmesinler lux sendika binalarında ,lux otellerde, lux arabalarla, lux maaslarlar .artık tepki gösterin ki gudulecek koyunn olmadığımızı anlasinlar çantada keklik değil iz bilsinler.saglik memuru hemşire olarak elimden gelen en büyük tepkimı verip üyelikten istifa edecem.siz arkadaşlar sizler de artık yeter deyip gereğini yapın arkanizdan yalvarsinlar kiymetinizi anlasinlar. Herkes hükümet e kızıyor tepki gösteriyor tepki gösterilecek birileri varsa o da ilk başta üyesi olduğumuz 17 yıldır yetkili olupta biz saglikcilar için hiçbir kazanım elde edemeyen sağlık sen di.ilk önce tepkimizi sendikaya üyelikten israfa ederek verelim daha ilerisinde zaten seçimlerde gereğini yapabilirsiniz ama önce sözde bizlerin hakkını savuayan kişilerden sendikadan hesap soralım olmaz m

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here