Sağlıkçı Atamaları Unutuldu

2
74

Sağlık Bakanlığı uzun bir süredir sözleşmeli personel alımı yapamıyor.Atama bekleyen sağlık personeli sayısı 550.000 kişiye ulaştı.

En son alımdan itibaren 10 ay geçti.

Özellikle başta hemşire, ebe, sağlık memuru, teknisyen ve teknikerlik mezunları, bu bekleyişin sona ermesini bekliyor.Diğer branşlarda atama sayılarının artmasını istiyor.

Bir çok kurum kadro tahsis talebinde bulunmasına rağmen, hala kadro tahsisleri gerçekleşmedi. Sadece Milli Eğitim Bakanlığı için 20 bin sözleşmeli personel pozisyonu tahsis edildiği, bunun dışında bir izin verilmediği ifade ediliyor. Maliye bakanlığından kadro onayı almak zorlaştığı belirtiliyor. Sağlıkçılar seçim öncesi atama bekliyordu.

Sağlık Bakanlığının da, sözleşmeli personel alımı için talepte bulunduğu, talebin uygun görülmesinin hemen akabinde de personel alımının gerçekleştirilmesi bekleniyor. Sözleşmeli olarak bekleyen binlerce sağlıkçı da kadro bekliyor.

2019 yılı içerisinde kura ile yaklaşık 25 bin stratejik personelin; yani tabip, uzman tabip, diş tabibi, uzman diş tabibi ve eczacı unvanlarında personelin atamasının gerçekleştirileceği Sağlık Bakanımız tarafından açıklanmıştı.

Bu alımların ilk dilimini gerçekleştirildi.

85. Dönem Devlet Hizmeti Yükümlülüğü Kurası 28 Şubat tarihinde noter huzurunda çekildi. Bu kura ile 647 Pratisyen, 773 Uzman Tabip, 58 Yandal olmak üzere toplamda 1480 kişinin ataması yapıldı. Ayrıca 2019 Yılının İlk Defa ve Yeniden Atama Kurası için başvuruları alındı. Bu kura da 14 Mart 2019 tarihinde Noter huzurunda çekilecektir.

Sizde yorum olarak kendi branşınızın sıkıntısını ve atama talebini yazabilirsiniz.

2 YORUMLAR

  1. Odyometri teknikerleri hakkı olan atamayı istiyor işimizi hemşire ve ebeler yapmasın herkes kendi alanında çalışsın odyometristlerin istihdam sayısı artsın #odyometriatamabekliyor
    #odyometriye2binatama

  2. kendi bölümümde 90. sıradayım ve atanamıyorum ilk ve acil yardım alımları duracak demişlerdi de bu kadar erken olmasını beklemiyordum ben şok

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here