Sağlıkçılar Barış Pınarı Harekatı’nda görev alabilmek için Sıraya girdi

HEKİMİNDEN hemşiresine, acil tıp teknisyeninden ambulans sürücüsüne, Sağlıkcılar Barış Pınarı Harekatı’nda misyon alabilmek için sanki sıraya girdi. Fırat’ın doğusunu teröristlerden arınmak emeliyle başlatılan Barış Pınarı Harekatı’nı dinler dinlemez hudut bölgesinde misyon almak için gönüllü olarak müracaat yapan acil tıpçılardan bazısı iznini yarıda vazgeçip dönmek istedi, bazısı yeni doğmuş çocuğunu arkasında vazgeçip hudutta misyon almak üzere arzuhal verdi.

Sağlıkçılar Barış Pınarı Harekatında Gönüllü göreve  2019
Sağlıkçılar Barış Pınarı Harekatında Gönüllü göreve

İstanbul Şehir Ambulans Komuta Hakimiyet Merkezi Anadolu Bölgesi Başhekimi Dr. Yusuf Uğurlu, “9 Ekim Perşembe günü Sayın Cumhurbaşkanımız harekat emrini verdikten sonra tam personelimiz bize telefonla erişerek, gönüllü olarak harekata katılmak istediklerini belirttiler. Bunların içinde iznini iptal etmek isteyen de var; eşi hamile olan ya da yeni doğmuş çocuğu olan da. 112 ve UMKE olarak Mehmetçiğimiz ve yurttaşlarımızın, bize gereksinimi olan herkesin yanında olmak istiyoruz. Şu anda hudutta 5 adet bütün teçhizatlı ambulansımız misyon yapıyor. Burada bulunan takımlarımız da muhakkak periyotlarla Sağlık Bakanlığımızın bize bildirdiği arza göre orada bulunacaklar” dedi.

‘MEHMETÇİK BİZİM GELECEĞİMİZ İÇİN ORADA’

İstanbul Milli Medikal Kurtarma Ekibi’nden UMKE Hemşire Binnur Palaska, “Birileri bizim geleceğimiz, sıhhatimiz için, orada bizim için uğraşıyor; biz de onların sıhhati için orada olmak istiyoruz. Tüm dostlarımız işlemin başladığı günden beri haber bekliyor ve oradaki Mehmetciğimize takviye için hazırlar” dedi.
12 yıldır 112’de Acil tıp Teknisyeni ATT olarak çalışan Cüneyt Demirci de şunları söyledi: “Askerimizin bize gereksinimi allahın izniyle olmaz, ama olursa, onların yanında canla başla vazife almak için hazırız. 112’nin gruplarından harekat için gönüllü görevlendirme bildirimi yapılır yapılmaz hepimiz talip olduk. Ben konutluyum, iki çocuğum var. Eşime gönüllü olarak yazılmak istediğimi, vazife çıkarsa gidebileceğimi söyleyip fikrini sorduğumda o da tek sözcükle ‘Vatan sağ olsun’ dedi.”

EVHAM ETMESİNLER BİZ MEHMETÇİĞİMİZİN YANINDAYIZ

Paramedik sürücü olarak takribî 5 yıldır Anadolu yakası 112 Acil Komuta Merkezi’nde vazife yapan Gökhan Haraç da, “Mehmetçiğimiz her ardı döndüğü zaman onlara dayanakçı olmayı gerçekten çok istiyoruz. Kendimi onların yerine koyuyorum, acaba yaralandığım zaman bana dayanakçı olabilecekler mi diye düşünmesinler. Onlara elimizi uzatıp kaldıracağımızdan emin olsunlar. Teröristler hiç göz kırpmadan ambulansları, yaralıları, hatta çocukları dahi hedefleyebiliyorlar. Eşimle konuştum, çocuğum var. Natürel ki onlar da hiç düşünmeden gitmem gerektiğini söylediler. Onur dinlenecek bir baba olmak istiyorum” diye konuştu.
UMKE misyonlusu Osman Türk ise daha evvel de Türk Silahlı Kuvvetleri’nin işlemlerinde vazife aldığını belirterek, “Yeniden aynı biçimde kahraman ordumuzun yanında olmak istiyoruz. Biz bugünler için eğitim aldık. Aldığımız eğitimlerin karşılığını vermek için gitmemiz gerekiyor” dedi.

BİR HEKİM İÇİN EN HOŞ DENEYİM

Paramedik olarak çalışan Furkan Tetik Suruç, konteyner şehirde çalıştığını belirterek, “Herkes gitmek istiyor. Herkes içinde vatan ulus sevgisi taşıyor. Allahın İzniyle bu sefer de gizeme bize de kazanç” diye konuştu.
112 Doktoru Dr. Gözde Arık böyle bir harekâtta vazife almanın doktorluk açısından da çok ehemmiyetli olduğunu vurgulayarak şöyle konuştu:
“Bir hekimin her zaman deneyim edebileceği gidişat değil. O surattan ben de yurttaşlarımıza, oradaki yoksul olan insanlara destek etmek için gönüllü oldum. Zati tıbbı seçme emelimiz insanlara dayanakçı olmak ve bunu da en iyi bu biçimde yapabileceğimizi düşünüyorum.”