Sağlıkçıların Çalışma Şartlarıyla İlgili Bir Emsal Karar Daha

0
50
Havadist.com Yeni Haberler Listesi Singapur, Japon besin mamullerine 2011 yılında olan tsunami sonrası Fukuşima'daki nükleer santraldeki kazadan ...

Sağlıkçıların Çalışma Şartlarıyla İlgili Bir Emsal Karar Daha

Manisa’da bir hemşire, sağlık problemleri sebebiyle uzun süre ayakta duramadığını ve ağır kaldıramadığını raporla görev yaptığı hastaneye bildirmesine rağmen, idarece mesai dışı çalışmaya zorlandı. Mesai dışı çalışmaya katılmadığı için kendisine aylıktan kesme cezası verilen hemşire hukuk mücadelesi başlattı.

Genel Sağlık-İş tarafından Manisa İdare Mahkemesi’nde hastane idaresinin verdiği karar ile ilgili iptal davası açıldı. Yapılan yargılama sonunda, öncelikle kendi personelinin sağlığını gözetmek zorunda olan idarenin sağlık problemleri bulunan hemşireye yaptığı haksız ve hukuksuz uygulama oy birliği ile iptal edildi.

Mahkemenin iptal kararına karşı hastane tarafından istinaf yoluna gidildi. Ancak İzmir Bölge İdare Mahkemesi 2. İdare Dava Dairesi idarenin istinaf talebini yine oy birliği ile reddederek kararı onadı.

Genel Sağlık-İş Genel Başkanı Zekiye Bacaksız, “İdare, personeline her ne sebeple olursa olsun zulmedemez. Kendi hemşiresinin sağlık raporunu tanımıyorum diyemez” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here