Sağlıkçının 3600 Ek Gösterge Sonucu Maaşını Hesapladık

1
35

Sağlıkçının 3600 Ek Gösterge Sonucu Maaşını Hesapladık

Memurun emekli aylığının artmasının yolu ‘unvan’dan geçer. Diğer yandan emekli aylığını artırmanın bir
başka yolu da, hizmet yılını artırmak. 25 yılın üzerine çalışılmış her 1 yıl için aylık bağlama oranı % 1 yükselir.

Memurların emekli aylıklarının hesaplanmasında da iki farklı dönem var. 30 Eylül 2008 öncesinde ilk kez memuriyete başlamış kişilerin emekli aylıkları 5434 sayılı Emekli Sandığı Kanunu uyarınca hesaplanırken, 1 Ekim 2008’den sonra ilk kez memur olmuş kişilerin emekli aylıkları 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu uyarınca hesaplanıyor. 5434 sayılı Kanunda aylık bağlama oranı daha yüksek olduğu için bu tarihten önce memuriyete başlamış olanlar emekli olduklarında daha yüksek emekli aylığı alabiliyor.

Aylık nasıl yükseltilir?

Memurun emekli aylığının artmasının yolu unvan sahibi olmaktan geçer. Düz memur olarak 25 yıl hizmeti bulunan bir kişi emekli olduğunda daire başkanına göre daha düşük aylık alacaktır. Dolayısıyla görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavlarına hazırlanmak ve bu sınavlarda başarılı olarak unvan sahibi olmak yalnızca çalışırken değil, emeklilikte de avantaj sağlar.

Avantaj kazandırıyor

Diğer yandan memurlarda emekli aylığını artırmanın bir başka yolu da, hizmet yılını artırmaktır. 25 hizmet yılıyla emekli olma hakkına sahip memurlar, bu sürenin üzerine çalışmaya devam ettiklerinde emekli aylıkları az da olsa artar. 30 yıl çalışmış bir memura emekli aylığı bağlanırken aylık bağlama oranı 25 yılın üzerinde çalıştığı 5 yılın karşılığı olarak yüzde 5 daha fazla olur. 25 yılın üzerine çalışılmış her 1 yıl için aylık bağlama oranı yüzde 1 artırılır. 25 yılı aşkın hizmet yılı olan memura daha yüksek aylık bağlanır.

Artış 641 liraya kadar ulaşacak

30 yıl hizmeti bulunup ek göstergesi 3000’den 3600’e çıkarılanların emekli aylığındaki artış 641 liraya kadar ulaşacak. Bu da büyük fayda sağlayacak. 25 yıl hizmeti bulunan ve ek göstergesi 2200’den ek gösterge 3600’e çıkarılanların emekli aylıkları 2 bin 352 liradan 2 bin 950 liraya; toplam 30 yıl hizmeti bulunan ve ek göstergesi 2200’den 3600’e yükseltilenlerin emekli aylıkları da 2 bin 510 liradan 3 bin 147 liraya çıkarılacak.

30 yıl sınırı kaldırıldı

MEMURLARIN emekli ikramiyesi emekli keseneğine esas kazançla hizmet yılının çarpımıyla bulunur. Memurlar için ikramiyede 30 yıl sınırı söz konusuydu. Bu sınır kaldırıldı. Dolayısıyla şu an için görevdeki memurlar hizmet yıllarının tamamı için emekli ikramiyesi alabilecekler.

3600 ek göstergeyle ikramiye de artıyor

DİĞER taraftan ek göstergenin beş meslek grubu için 3600’e çıkartılması halinde; öğretmen, hemşire, polis, din görevlisi ve idarecilerin emekli aylıkları ve ikramiyelerinde önemli artışlar olacak. Birinci dereceden ve 30 yıl çalışarak emekli olan polislerin fiili hizmet zammı da dikkate alınarak hesaplanacak emekli aylıkları 637 TL, emekli ikramiyeleri 27 bin 13 TL artacak. Birinci dereceden ve 30 yıl çalışarak emekli olan öğretmen, hemşire, din görevlisi ve idarecilerin ise emekli aylıkları 569 TL, emekli ikramiyeleri 20 bin 516 TL artacak. Hemşirelerin 2 bin 349 TL olan emekli aylığı 601 TL; öğretmen ve din görevlilerinin 2 bin 417 TL olan emekli aylığı 533 TL; polislerin 2 bin 517 TL olan emekli aylığı da 433 TL artırılacak.

1 YORUM

  1. Doktorlar, saglık memurları, hemşireler her zaman böyle durumlarla karşılaşmaktadırlar servislerde polkiliniklerde hasta ile hasta yakını ile birebir ilgilenen tedavilerini yapan materyal üzeri değil insan odaklı çalışan hastanelerde görev yapan bu meslek gruplarının özlük haklarında, maaşlarında, ek ödemelerinde,güvenliklerinde iyileştirmeler yapılmalıdır yoksa kimse hastanelerde çalışmak istemiyor, hastanelerde çalışacak kimseyi bulamıyacaksınız.kimse bu meslekleri yapmak istemiyor.yakın zamanda bu kişiler iş bırakıp greve giderlerse hiç kimse şaşırmasın hastanelerde ne ameliyatlar olur ne de servislerde tedaviler yapılır ve kimsede bunun önüne geçemez yetkili sendikada engelleyemez .bıçak kemiğe dayandı artık yeter diyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here