Sağlıkçının Hazırladığı Bir Kitap

0
46

112 ACİL EKG

Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Ramazan Akdemir’in akademik editör olduğu, Paramedik Doğan Mutlu’nun kendi emekleri sonucunda hazırladığı 112 acil EKG kitabı geçtiğimiz günlerde yayınlandı. 
Kitabı D&R,Ki̇tapyurdu gibi sanal mağazalarda bulabilirsiniz.
İnstagram Üzerinden takip edeceğiniz sayfa @112acilekg

Kitap İçeriği

Acil sağlık hizmetlerinde, hastane öncesi acil bakımda kalp hastalıklarının erken tanı ve tedavisi ile ilgilenen; paramedik, acil tıp teknisyeni, hemşire, sağlık memuru, pratisyen hekim, asistan ve uzman hekimlere yararlı olabileceğini düşündüğüm bu kitap; örneklerle zenginleştirilmiş, teorik detaylara fazla girmeden, okuyuculara hasta başında yararlı olabilecek ve önemli bir boşluğu dolduracaktır.

Özellikle, acil kalp hastalıklarının tanısında EKG vazgeçilmez bir tanı aracıdır. EKG ile elde edilen bilgilerin henüz başka bir tanı aracıyla ortaya konulması mümkün değildir.

Her geçen gün, ortak bir dil haline dönüşen EKG’yi yorumlamasını bilmek bir beceri olup aynı zamanda kuvvetli bir donanımdır. Acil sağlık hizmetlerinde, özellikle acil kalp problemi yaşayan hastaların daha iyi, daha kesin ve daha erken saptanıp doğru yönlendirilmesi için EKG’nin dili anlaşılır olması gerekmektedir.

EKG’nin gücünü arkasına alanlar şüphesiz hastalara çok daha fazla yararlı olabilme imkanına sahiptirler.

Pek çok hastalığın tedavisinde EKG’nin verdiği bilgilerin önemi tartışmasızdır. Dolayısıyla, EKG temelli hasta izlenmesi, sevki, yönlendirilmesi ve idaresi günümüzde her zamankinden daha da önemli hale gelmiştir. EKG’nin yorumlanmasının öğrenilmesi için her zamankinden daha fazla çalışmaya ve gayrete ihtiyaç vardır.

Okuyuculara yararlı olması temennisiyle…

– Prof. Dr. Ramazan Akdemir

(Tanıtım Bülteninden)

Hamur Tipi : 1. Hamur

Sayfa Sayısı : 100

Ebat : 14,8 x 21

İlk Baskı Yılı : 2019

Baskı Sayısı : 1. Basım

sağlık personeli
112 acil

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here