Sağlıkta Lisans Tamamlama da Üst Öğrenim Kararı

1
44

Sağlıkta Lisans Tamamlama da Üst Öğrenim Kararı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) sağlıkta lisans tamamlama kapsamında Açıköğretim Fakültesinde acil yardım ve afet yönetimi bölümünü bitirenlerin sağlık bilimleri fakültesi ile sağlık MYO altında bulunan acil yardım ve afet yönetimi bölümü ile eşdeğer olup olmadığı konusunda Türk Eğitim-Sen üyesi sağlık personelleri için sorulan soruya cevap verildi. YÖK bu konudaki kararı ve açıklamalar şu şekilde.

Acil Tıp Teknisyeni olan hemşirenin sağlıkta lisans tamamlama kapsamında Atatürk Üniversitesi Açık öğretim Fakültesi Acil Yardım ve Afet Yönetimi bölümünde öğrenim gördüklerini belirterek mezun olduklarında üniversitelerin sağlık bilimleri fakültesi ve sağlık yüksekokulu altında yer alan acil yardım ve afet yönetimi bölümü ile eşdeğer olup olmadıkları ile “Sağlık Bilimleri Lisansıyeri” unvanını kullanıp kullanamayacaklarını konusundaki dilekçelerini 26 Ekim 2016 tarihli YÖK toplantısında incelenmiş ve 2547 sayılı Kanunun 2880 sayılı Kanunla değişik 43/b maddesi uyarınca, Üniversitelerarası Kurulun görüşü de dikkate alınarak, Açık öğretim Fakültesi Acil Yardım ve Afet Yönetimi bölümünde görülen öğrenimin üniversitelerin Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Sağlık Yüksekokulu altında yer alan  Acil Yardım ve Afet Yönetimi bölümü ile eşdeğer olduğuna ve sağlık Bilimleri lisansıyeri unvanını kullanabileceklerine kadar verilmiştir denildi.

Bu kapsamda Açık öğretim fakültesi (AÖF)  acil yardım ve afet yönetimi bölümünde görülen öğrenimin üniversitelerin sağlık bilimleri fakültesi ve sağlık yüksekokulu altında yer alan acil yardım ve afet yönetimi bölümü ile eş değer olduğu belirtildi.

 

1 YORUM

  1. İlk açıldığında kız öğrencileri bile almayan polislikte bile bu kadar özel şartlar aramayan bu güzel bölüm açıktan okutularak katledilmiştir. Çok merak ediyorum 3 yaz stajını haftalık 2 saat acil servis uygulamasını hocaların zorunlu tuttuğu afet psıkolojisi icin tatbikatları ve yönetimini bilgisayar ekranından ne kadar öğretebilecekler canım ülkemde Ranttan Geçilmiyor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here