Seçim Sonuçları Ülkemize Hayırlı Olsun

0
49
Havadist.com Şimdiki Haberler Listesi Fransa Ulusal Kadrosu'nun EURO 2020 takımında kendine yer bulan Karim Benzema, 6 yıl ortanın akabinde ...

YSK Başkanı Sadi Güven, YSK’ya gelişinde 31 Mart Yerel Seçim sonuçlarına ilişkin basın mensuplarına açıklamada bulundu. Güven, seçimin sonuçlandığını söyleyerek, “Bu aşamadan sonra artık itiraz süreci başladı. Salı günü saat 15.00’e kadar ilçe seçim kurullarına itiraz olacak. İlçe seçim kurullarının 2 günlük bir karar verme süreci var. İlçe seçim kurullarına karşı da il seçim kurullarına itiraz edilebiliyor. İl seçim kurullarına itiraz süreci de 1 gün. İl seçim kurulları 2 gün içinde karar verecekler. Bazı kararlar orada kesinleşiyor, illerde. Bazı kararlara karşı YSK’ya gelinebiliyor. YSK’ya itiraz için gelinme süresi de 3 gün. Bu süreç işleyecek. İnşallah sonuçlar ülkemize milletimize hayırlı olur” dedi.

İSTANBUL’DA SON DURUM

Sadi Güven, “YSK verilerine göre İstanbul sonucu netleşti mi?” sorusu üzerine ise şunları söyledi:

“Ben netleşip netleşmediğini bilemiyorum. Çünkü bir itiraz süreci var. Şu an itibarıyla benim sisteme taranan toplam 31 bin 186 sandıktan 31 bin 102 sandık sisteme tanımlandı, girdi. 84 sandık itiraz nedeniyle şu anda sisteme taranmamış vaziyette. Sisteme yükleme devam ediyor. Sonuçlar şu an itibarıyla Ekrem İmamoğlu 4 milyon 159 bin 650 bana gelen rakam, Binali Beyin 4 milyon 131 bin 761 oyu sisteme tanımlanmış vaziyette. Tabii dediğim gibi itiraz süreçleri devam ediyor. 84 sandık şu anda itiraz edildiği için sisteme tanınmıyor. İtiraz süreçleri devam edecek.”

Güven, itirazı sonuçlanan illerde belediye başkanlarının mazbatasını alabileceğini de sözlerine ekledi.

Ankara’da seçim sonuçları açıklandı.

Henüz kesin olmayan seçim sonuçlarına göre Ankara’nın yeni belediye başkanı Mansur Yavaş oldu. Yavaş, seçim zaferinin ardından balkon konuşması gerçekleştirdi ve “Bugün Ankara’da kaybeden Özhaseki’dir. Evet Özhaseki ve kirli siyaseti kaybetmiştir. ” dedi.

Refah Partisi’nden milletvekilliği devam ederken 1994’de Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday olan Melih Gökçek, 6 bin 500 oy farkla büyükşehir belediye başkanlığı koltuğuna oturmuştu.

1999’da yeniden Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçilen Gökçek, 2001’de kurulan AKP’ye katılmış ve sonraki seçimlerde de bu koltuğunu korumuştu.

2004, 2009 ve 2014 yerel seçimlerinde AKP’den Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığına tekrar seçilen Gökçek, 28 Ekim 2017’de AKP lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın isteği ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’ndan istifa etmiş ve koltuğunu Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna’ya devretmişti.

ÖZHASEKİ KAZANAMADI!

AKP ise son seçimlerde Ankara BB adayı olarak Mehmet Özhaseki’yi göstermişti. Ancak Özhaseki, dün yapılan seçimleri, rakibi CHP adayı Mansur Yavaş’ın ardında tamamladı ve demokrasi yarışını kaybetti.

İZMİR DEĞİŞMEDİ

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) verilerine göre, İzmir’de 3 milyon 250 bin 780 kayıtlı seçmen bulunuyor. 2014’te yapılan yerel seçimlerden bu yana, İzmir’deki seçmen sayısı 220 bin 318 artmıştı. 

İzmir’de bir önceki seçimde 10 bin 296 olan sandık sayısı 154 düşüşle 10 bin 142’ye geriledi. 

Seçimlerde En yüksek Oy Alınan Bölgeler

Ak Parti en yüksek oyu bu kez Adıyaman Sincik‘ten alamadı. Zira Sincik Belediye başkanı aday yapılmadı ve aday yapılmayınca bağımsız aday olarak seçimlere girdi ve seçimleri kazandı. Ak Parti, bu seçimde en yüksek oyu %85 ile Kırıkkale Delice ilçesinden aldı.

CHP en yüksek oyunu ise İzmir Narlıdere ilçesinden aldı. CHP bu ilçede yüzde 77 oy oranına ulaştı

HDP en yüksek oyunu %80 ile Diyarbakır Liceilçesinden aldı

MHP en yüksek oy yüzdesine ise Kayseri Özvatan ilçesinde ulaştı. MHP bu ilçede oyların %86’sını aldı.

İyi Parti bu seçimlerde en yüksek oya Yozgat Yenifakılı ilçesinde ulaştı. İyi Parti’nin bu ilçede ulaştığı oy oranı %56 oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here