Şehir Hastaneleri Çalışanlar İçin Daha İyi Olabilir

1
57

Şehir Hastanelerinde vatandaşa hizmetin üst düzey olmasının amaçlandığını ifade eden Genel Başkanımız Semih Durmuş, bununla birlikte sağlık çalışanlarının çalışma motivasyonunun ve iş huzurunun güvence altına alınması gerektiğini söyledi.

SAYED’in (Sağlık Yönetimi ve Eğitimi Derneği) düzenlediği Sağlık Sempozyumu’nun 2. günü Genel Başkanımız Semih Durmuş’un katılımıyla gerçekleşti.

Sağlık alanında vatandaşların yaşam kalitesini yükseltmenin ve sağlığı güvence altına almanın önemli olduğunu belirten Durmuş, ortak bir anlayışla sağlık çalışanlarının çalışma motivasyonunu ve iş huzurunu güvence altına almanın da çok önemli olduğunu ifade etti. Personellerin çalışma alanlarının eskiye nazaran çok daha ferah ve nitelikli olduğunu kaydeden Durmuş, bununla birlikte dinlenme alanları başta olmak üzere bazı bölümlerde eksiklik ve yetersizliklerin göze çarptığını dile getirdi. “Hâlbuki fiziki mekân sıkıntısı yaşanmayan şehir hastanelerinde çalışanlar için çok daha uygun alanların oluşturulabilir” diyen Durmuş “Bu problemler yeni yapılan, yapılacak alanlarda çözülmelidir” şeklinde konuştu.

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA EZA VE ZORLUK ÇIKARTILMAMALI

Halka şifa dağıtan, kolaylık sunan sağlık çalışanlarına eza ve zorluk çıkartılmaması gerektiğini söyleyen Durmuş, bu konuda herkesin gereken duyarlılığı göstermesi gerektiğini dile getirdi. “Şehir Hastanelerinin, hem hizmet alıcıların hem de hizmet sağlayıcıların dilinde huzur veren bir ‘Şehir Efsanesi’ne dönüşmesini umut ediyorum” diyen Durmuş, sağlık alanında nitelikli hizmete ulaşımın kolaylaştırıldığı gibi sağlık çalışanlarının da hastaneye erişiminin, ulaşımının kolaylaştırılması gerektiğini kaydetti. Şehir hastanelerinin birçok yönden Türkiye sağlık sistemi için yeni kapılar açan, çok önemli fırsatlar doğuran bir proje olduğunu ifade eden Durmuş, “Şehir hastanelerinin olumlu ve olumsuz yönlerini teraziye koyduğumuzda olumlu yönlerinin çok daha ağır bastığını, olumsuz yönlerin ise düzeltilebilir hususlar olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

ŞEHİR HASTANELERİ SAĞLIKTA DÖNÜŞÜMÜN ÖNEMLİ BİR NOKTASI

Şehir hastaneleriyle birlikte kökten bir yapılanma olmaması gerektiğini söyleyen Durmuş, sunulan hizmetin sistemleştirilmesi gerektiğini belirtti. Sağlık Bakanlığı’nın düzenleyici ve denetleyici fonksiyonun yanında, hizmet sunumu fonksiyonunu da uyumlu bir şekilde yürütmesinin önemine değinen Durmuş, “Şehir hastanelerinin tümünün faaliyete geçmesi ile birlikte oluşacak mali yükün dikkate alınması, hizmet alım maliyetlerinin çok iyi kontrol edilmesi gerekir” şeklinde konuştu. Şehir hastanelerinin sağlıkta dönüşümün önemli bir noktası olduğunu vurgulayan Durmuş, “Şehir hastaneleri gibi uzun süreli projelerin, sağlık politika değişikliklerine uyacak şekilde düzenlenmiş olması ayrıca önemlidir” dedi.

SAYED’i hem özel sektör, hem de resmi kuruluşlarda çalışan yöneticilerin eğitimine ve gelişimine dönük kongre, panel ve sempozyumlar düzenlediği için tebrik eden Durmuş, SAYED yönetimine çalışmalarında başarılar dileyerek sözlerini noktaladı.

Programa Genel Başkanımız Semih Durmuş’un yanı sıra Genel Başkan Vekilimiz Durali Baki, Genel Başkan Yardımcımız İdris Baykan, İstanbul 1 No’lu Şube Başkanımız Zafer Caner, İstanbul 2 No’lu Şube Başkanımız Cesur Öztürk, İstanbul Üniversiteler Şube Başkanımız İsmail Çor ve Yalova Şube Başkanımız İbrahim Oktay katıldı.

1 YORUM

 1. Türkiye’de sağlık sektöründe toplam çalışan kişi sayısı 980 bin. Neredeyse 1 milyon. Bunların 700 bine yakını kamu sektöründe çalışıyor. Sağlık çalışanlarının bugün itibariyle en büyük sorunu aldıkları ücret.

  Bundan 10 yıl önceye göre bir polis yada öğretmene göre hatırı sayılır bir geliri olan sağlık çalışanları bugün polislerin çok çok altında öğretmenlere göre ise daha düşük ücretler almaktadır. Adaletsiz döner sermaye ek ödeme sistemi ile ilgili bundan tam 5 yıl önce değişeceği müjdesini dönemim bakanı ve müsteşarı 2-3 defa dile getirmiş ancak vaadler boşa çıkmıştı.

  2019 oldu halen söner sermaye ek ödemeleinde bir iyileştirme olmadığı gibi 2017 ve 2018 göre 2019 da ek ödemeler daha düştü. Sağlık personeli için kılını kıpırdatmayan sağlık bakanlığı yöneticileri kendilerine taşrada göstermelik başkan ve başkan yardımcısı gösterip yüksek ücretler aldılar. Mezarda yatacak yeri olmayan bu adamlar illerde nerde bu başkanlar demesinler diye başkan yardımcısı sözleşmesi imzaladılar. Başkan yardımcısının katsayısı 0,63, başkanın katsayısı 0,58.. minareyi çalıp kılıfınıda uydurmuşlar.

  Başkan yardımcısının döner sermaye kat sayısı daha yüksek… Bunun usulsuz adaletsiz olduğunu zaten SAYIŞTAY 2018 raporunda dile getirip yayınladı.. Bundan Cumhurbaşkanımız haberinin olduğunu hiç sanmıyoruz.

  3600 ek göstergeden sadece hemşire branşının yararlanması, diğer sağlıkçıların yararlanmaması. Görevde yükselme sınavı olmadan diğer bakanlıklarda hizmetliler memur yapıldı.Diğer bakanlıklar görevde yükselme sınavı açarken sağlıkta açılmadı.

  Adaletsiz döner sermaye uygulamları ile sağlık personeli diğer kamu görevlilerinin altına gelir elde etti Sağlıkta şiddet git gide arttı. Ancak çözüm bulunamadı Sağlık yöneticilerine aşırı yüksek maaşlar verildi. Ancak yönetici olmayanların maaşı artmadı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here