SİNA Sağlık Bakanlığının Yeni Uygulaması

0
62
EURO 2020 öncesi İspanya kaptanından gelen haberle yıkıldı. Barcelona'da forma giyen Sergio Busquets'in koronavirüse yakalandığı bildirildi. TÜM ...

SİNA

Sağlık Bakanlığı ekip portal uygulamasından sonra SİNA uygulamasını da hayata geçirdi. Türkiye nin geliştirdiği bir yazılım olan SİNA sağlık hizmetinin analizini yaparak sorunlara müdahale hakkı doğuracak.

Sağlık Bakanlığınca, sağlık istatistiklerinin detaylarıyla raporlanmasına ve tüm sağlık hizmet sunucularına ait dijital kayıtların canlı izlenmesine olanak sağlayan “Sağlıkta İstatistik ve Nedensel Analizler” (SİNA) sistemi uygulamaya girdi.

Sağlık Bakanlığından edindiği bilgiye göre, kurum kaynaklarının daha etkin yönetilmesi, merkez ve taşra teşkilatı kullanıcılarının etkin ve hızlı karar alma yetisinin arttırılması amacıyla özel bir sistem oluşturuldu.


Programa Kimler Erişebilecek?

SİNA uygulamasına şimdilik sağlık bakanlığı yöneticileri ve hekimler giriş yapabilecek. Sağlıkta yaşanan durumları ve hastaların verilerini karşılaştırabilecek ve analiz etmeye yarayacak bir program olarak yer alıyor.

Sağlık bakanlığı yine benzer bir uygulama olan ekip portal’ı hayata geçirmişti. Sağlık personelinin tamamı ekip portal uygulaması üzerinden profillerini oluşturabilmektedir. Sağlık bakanlığı dijital dönüşümü en iyi yakalayan kurumların başında gelmektedir. Örneğin e-nabız uygulaması Dünya’ya örnektir. MHRS randevu sistemi de aynı şekilde başarılı bir projedir.

SİNA Uygulamasının Amacı

Sistemde veriler, istatistiksel formüllerle değil canlı ve renkli grafiklerle yer alacak. Harita üzerinde problemli bölgeler sorun oluştuğu anda belirginleşerek hızlı müdahaleye olanak sağlanacak. Performans kartlarıyla geçmişe göre ilerleyen ve gerileyen alanlar gözlemlenebilecek.

İlk adımı geçen yıl hastane acil servislerindeki yoğunluğun canlı takip edilmesiyle atılan sistem geliştirilerek, sağlık alanında elde edilen kazanımlara bir yenisi daha eklenmiş oldu.

Kaynak: habersaglikcilar.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here