Sivas’ın Şarkışla hayvan pazarında Kurban Bayramı yoğunluğu

Havadist.com Aktüel Haberler Listesi

Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla birlikte hayvan pazarlarında da hareketlilik arttı. İç Anadolu’nun en büyük hayvan pazarın da sabahın erken saatlerinde başlayan satışlar öğlen saatlerine kadar devam etti.

Sivas’ın Şarkışla ilçesinde bulunan hayvan pazarında yoğunluk yaşanıyor. Hayvan satıcıları kurbanlık fiyatlarının geçen seneye yakın olduğunu söyledi. Yem fiyatlarından yakınan satıcılar bu yıl kurbanlıklara talebin de azaldığını tabir etti. Pazar da büyükbaş hayvanın ortalama fiyatı 12 bin lira 21 bin lira ortasında değişirken küçükbaş hayvanlar bin 500 lira ile 2 bin 500 liradan alıcı buluyor.

“PİYASADA BİR SAKİNLİK VAR”

Pazara hayvan satın almaya gelen Cuma Canbaş, “Buraya biz hayvan ziyareti için geldik. Hayvan alım satımı yapıyoruz. Yalnız piyasada bir sakinlik var. Ekonomik durumlardan ötürü milletin alım durumu zayıf. Bu pandemiden ötürü ortam çok etkilendiği için biraz da hayvan fiyatlarının yüksek olmasından ötürü milletin alım gücü yok.

BÜYÜKBAŞ HAYVANLARDA PAY FİYATLARI ORTALAMA 3 BİN İLE 3 BİN 500 ORTASI

Kurbanlıklarda büyükbaş hayvanlarda pay fiyatları ortalama 3 bin ile 3 bin 500 ortası.

7 PAYLIK KURBANLIK 21 BİN LİRA CİVARINDA

7 hisselik bir tosun 20 bin ile 21 bin lira civarında satılıyor. 5 paylık düveler 13 bin ile 14 bin lira civarında.’’ dedi.

“SATIŞLARIMIZ YETERLİ DEĞİL’’

Besici Bilal Karakurt, “Kurbanlık satışlarımız pek yeterli değil. Yemlerin değerli olmasından, saman balyasının kıymetli olmasından ortalıkta kırgınlık var. Ancak inşallah Tarım Bakanı’nın bilgisi olur da bu işlere bir el atma uğraşını gösterir. Geçen seneye nazaran kurbanlık fiyatları birebir.

65 LİRAYA ALDIĞIMIZ YEM BU SENE 140 LİRA

Geçen seneye 65 liraya aldığımız yemini bu sene 140 liraya alıyoruz. Yani yem fiyatları yüzde 100 arttı. Yalnız hayvan fiyatları birebir yerinde sayıyor. Kesim fiyatı 36-37 liraydı bu sene 40-41 lira’’ diye konuştu.