Son Dakika: İran’da resmi olmayan seçim sonuçlarına göre, muhafazakar aday İbrahim Reisi, ülkenin 8. cumhurbaşkanı oldu

İran’da 13. Cumhurbaşkanlığı Seçimleri için ülke genelinde 19 saat süren oy kullanma süreci sona erdi. İran İçişleri Bakanlığı Seçim Merkezi lokal saatle 07.00’de başlayan ve 24.00’te sona ermesi gerekirken 02.00’ye kadar uzatılan oy kullanma sürecinin sona erdiğini duyurdu. Seçimlerde toplamda 19 saat boyunca oy kullanıldı. Resmi olmayan seçim sonuçlarına nazaran muhafazakar aday Yargı Erki Lideri İbrahim Reisi ülkenin 8. Cumhurbaşkanı oldu.

CUMHURBAŞKANLIĞI İÇİN YARIŞTILAR

İran’da muhafazakar adaylar eski İhtilal Muhafızları Ordusu Genel Kumandanı ve Tertibin Maslahatını Teşhis Kurulu Genel Sekreteri Muhsin Rızai, Milletvekili Buyruk Hüseyin Kadızade Haşimi, Yargı Erki Lideri İbrahim Reisi ve reformist eski Merkez Bankası Lideri Abdunnasır Himmeti 8. Cumhurbaşkanlığı için yarıştı.

ADAYLAR TAHRAN’DA OY KULLANDI

Yaklaşık 83 milyon nüfusa sahip ülkede, 29 milyon 980 bin 38’i erkek, 29 milyon 330 bin 269’u bayan olmak üzere 59 milyon 310 bin 307 kişi oy kullanma hakkına sahip. Birinci kez oy kullanacakların sayısı ise 1 milyon 392 bin 148. İran başkanı Ali Hamaney, Cumhurbaşkanı Hasan Manevî ve öteki devlet yetkilileri ile adaylar başşehir Tahran ve başka kentlerde kurulan sandıklarda oylarını kullandı.

Seçimlerde 5 bin 752 usulsüzlük bildirildiği fakat bunlardan 778’inin Seçim Merkezi tarafından kayıt altına alındığı belirtiliyor. Reformist aday Himmeti’nin usulsüzlüklerle ilgili kısa bir mühlet evvel İçişleri Bakanlığı binasına gittiği ve görüşmelerde bulunduktan sonra ayrıldığı aktarıldı.

İbrahim Reisi

SEÇİMLERE İLGİ DÜŞÜK OLDU

Ülkede adayların çoğunluğunun veto edilmesi nedeniyle reformist seçmenin bir kısmı boykot kararı aldığı için seçimlere ilginin az olduğu görüldü. Cumhurbaşkanlığının yanı sıra vilayet, ilçe ve beldelerde idare kurulu seçimleri ile İran Meclisi ve Uzmanlar Meclisi orta seçimleri için de oy kullanıldığı için kimi seçim merkezlerinin önünde yoğunluk oluştu.

CUMHURBAŞKANI 4 YIL MÜDDETLE MİSYON YAPIYOR

İran’da Cumhurbaşkanı 4 yıl müddetle vazife yapıyor ve bir kimse en fazla 2 kez üst üste bu makama seçilebiliyor. Cumhurbaşkanı Hasan Manevî bu nedenle aday olamadı. Adayların birinci çeşitte seçilebilmesi için yüzde 50+1 oy alması gerekiyor. Birinci çeşitte yüzde 50+1’in üzerine çıkan aday olmaması halinde en fazla oyu alan 2 aday ikinci tipe kalacak ve kazanan ülkenin 8’inci Cumhurbaşkanı olacak.

Ruhani’nin kazandığı 2017’deki 12. Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde iştirak yüzde 73, geçen yıl yapılan 11. Periyot Meclis Seçimlerine ise yüzde 42,57 olarak gerçekleşmişti.

İBRAHİM REİSİ KİMDİR?

Mart 2019’dan bu yana İran Yargı Erki Lideri olarak faal misyonunu sürdüren İbrahim Reisi (61), adaylar ortasında muhafazakar kanadın en güçlü ismi olarak görülüyordu. İran ihtilali başkanı Ruhullah Humeyni’nin mevti sonrası Hamaney devrinde devlet makamlarında süratle yükseldiği gözlenen Reisi, 1990-1995 yıllarında Tahran Cumhuriyet Başsavcılığı vazifesine atandı.

2016 yılında yeniden Hamaney tarafından Meşhed kentindeki İmam İstek Türbe ve Külliyesi Vakfı Başkanlığına getirilen Reisi, Mart 2019’da Yargı Erki Başkanlığı oldu. İki devir ülkenin dini başkanını seçme ve denetleme vazifesine sahip Uzmanlar Meclisi üyeliğine seçilen Reisi, 2017 yılında cumhurbaşkanlığı seçimlerini rakibi Hasan Manevî karşısında kaybetti. Reisi, Yargı Erki Başkanlığına atanmasından kısa bir mühlet sonra, Uzmanlar Meclisi’nin Lider Yardımcılığı makamına getirildi. Reisi, ayrıyeten Tertibin Maslahatını Teşhis Kurulu (DMTK) üyesi.

Reisi, Humeyni’nin talimatıyla 1988 yılında mahpustaki rejim muhaliflerinin idam kararını veren komitede yer aldı. Rejim muhalifleri tarafından “ölüm komitesi” olarak isimlendirilen 4 kişilik heyette yer alan Reisi, muhaliflerce “Katliam Ayetullahı” olarak isimlendiriliyor. Kelam konusu devirde yaklaşık 3 bin kişinin idam edildiği öne sürülüyor. ABD Hazine Bakanlığı, Kasım 2019’da Reisi’yi ülkedeki sıradan hatalılara yönelik idam kararları hasebiyle yaptırım listesine aldı.