Tıbbi Laboratuvar Teknikerleri Unutuldu

Tıbbi Laboratuvar Teknikerleri Unutuldu

Hastalıkların Tanı ve tedavilerinin belirlenmesindeki en büyük görev onlara düşüyor…Tüm Kamu Hastanelerinde ve Halk sağlığı laboratuvarlarında ayrıca Biyokimya ,Mikrobiyoloji ,Patoloji ve buna benzer rutin tahlillerin yapıldığı laboratuvarlarda görev alan Tıbbi Laboratuvar Teknikerleri Mesleklerine verilen önemin yeterli olmadığını çoğu mezunun iş bulmakta güçlük çektiğini dile getiriyor. Ve başlıca sıkıntılarını isteklerini şu şekilde anlatıyorlar; Bizim işimiz hastalarımızdan aldığımız kan,idrar,gaita, kültür ve buna benzer enfeksiyonel hastalıkların yayılması kolay riskli numuneleri en iyi şekilde inceleyip doğru sonuçları doktora bildirmektir. Biz Laboratuvar Teknikerleri eğitimini aldığımız işi, en doğru şekilde yapmak isterken farklı bölüm mezunları bizim çalışma alanımızda çalışmakta. Daha kötüsü ise eğitimini almayıp sadece cihazın teknik elemanı olduğu için bizim yerimize çalışanlar… Bunun önüne geçilmeli ve başka servislerde bölüm dışı eleman çalıştırılmamalıdır. Sertifikasyon engellenmelidir.
Diğer bir problem ise alım sayılarıdır. Geçmişten günümüze bakıldığında mezunlar ‘onbinlerle’ ifade edilirken alımlar ‘onlarla ve yüzlerle’ ifade edilmekte. Örneğin 2018/4 atamalarını inceleyelim. Sağlık bakanlığı bünyesine 9000 sözleşmeli personel aldı. Önlisans mezunlarına ayrılan toplam sayı yalnızca 829 kişi iken 6.532 hemşire, 997 ebe alımı yapıldı. Bunlar içerisinde ise Tibbi Laboratuvar Teknikerlerine yalnızca 69 kişilik bir kadro verildi. Yüksek puanlarla açıkta kalındı ve kalmaya da devam edecek.
Günümüzde atanmayı bekleyen 60 Bin Tıbbi Laboratuvar Teknikeri varken aldığımız sayılar son derece gülünç rakamlar olmuştur. Bunun önüne geçilmeli, bölüm dışı eleman çalıştırılmamalıdır. Alımlar ise yüzlerle ve binlerle ifade edilmelidir. Devletimizden isteğimiz Tıbbi Laboratuvar Teknikerlerinin sesini duysun Gençlerimiz hayallerini daha fazla ertelemesin Mesleklerine en kısa zamanda kavuşmarını diliyoruz.