Tıbbi Sekreterler Adil Atama İstiyor

5
68

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik bölümü “Tıp ve sağlık teknolojisinin çeşitli dallarında yapılan bilimsel araştırmalarda elde edilen bulguların derlenmesi, düzenlenmesi, verilerin bilgiye dönüştürülmesi ve araştırmacıların hizmetine sunulması konularında çalışan eğitimli sağlık personelidir. ”
Üniversitelerin ilgili fakültelerinden mezun olan tıbbi sekreterler sağlık alanında yeterli istihdamları sağlandığı takdirde sağlıkta kalite artacaktır.
Sağlık hizmetlerinde kalite standartları denince akla gelen konular arasında hasta- doktor ve diğer sağlık personelleri arasında iletişim akla gelmektedir.

https://www.instagram.com/habersaglikcilarcom/
Ülkemizin birçok ilinde açılan teknolojide en gelişmiş cihazlar kullanan şehir hastanelerine sağlıkta kalitenin, standartlarının artması için eğitimli tıbbi sekreterlerin istihdam edilmesi doğru bir karar olacaktır.
Sağlık alanında çalışan doktor, hemşire, ebe ve diğer sağlık personellerinin tıbbi sekreterlerin yapması gereken görevleri üstlenmektedir. Bu ise hem iş yükünü arttırmakta hem de hastaların teşhis ve tedavisinde zaman kaybı yaşanmasına neden olmaktadır.
Aynı zamanda hastalara doğru tedavinin yapılabilmesi için raporların, kayıtların, epikrizlerin de doğru bilgiyi içermesi gerekmektedir ki güvenilir sağlık hizmeti saklanabilsin.
Sağlık alanında kalite standartlarının artması ve tıbbi sekreterlerin istihdam edilmesi için ise aşağıdaki maddeler büyük ölçüde önem arz etmektedir.
Tıbbi sekreterlerin sorunlarına yönelik olarak:
Sağlık bakanlığının 4/D hizmet alımlarında 2017/06 genelgesiyle şehir hastanelerinde ve sağlık bakanlığına bağlı kuruluşlarda ki hizmet alımlarında adaletsizlik olması,

Aşırı mezun yığılmasına sebep olan açık öğretim ve uzaktan eğitimde Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik bölümünün açılması ve yığılmaya neden olması eğitimli tıbbi sekreterlerin çalışma alanlarını kısıtlamaktadır.
4 yıllık lise eğitimi (2 yıl staj dâhil) ve 2 yıl ön lisans eğitimi(2 yıl staj dâhil) ardından diplomalı tıbbi sekreterlerin tüm illerde, ilçelerde ve mahallelerde yer alan Aile Sağlığı Merkezlerinde tıbbi sekreterlerin işini, çalıştırma şart ve usullerinin doktorun inisiyatifine bırakılması mağduriyetlerini artırmaktadır.
Sertifikasyon ile kursların hâlâ devam ediyor olması,
4/B sözleşmeli alımlarda bölüm mezun ve yığılmayı karşılamaması bölümün diğer sorunlarındandır.

Tıbbi sekreterlerin sunduğu çözüm yolları ise;
Bakanlığın çıkarmış olduğu 2017/06 genelgeyle diploma şartının tüm sağlık kurum ve kuruluşlarında, özel sektörde dâhil edilerek hizmet alımlarında uygulanmasını sağlamak için denetim mekanizmasının oluşturulmasını talep etmektedirler.
Sayısı 100 bini aşan bölüm mezunlarının beklentilerini karşılayacak şekilde atama yapılması ve kalifiye diplomalı tıbbi sekreterlerin istihdam edilmesi gereken hastaneler, halk sağlığı müdürlükleri, toplum sağlığı merkezleri ve aile sağlığı merkezlerine yeterli sayıda kadro ve sözleşmeli personel kontenjanı açılarak tıbbi sekreterlerin istihdamını genişletmek gerekmektedir.
Açık öğretim,uzaktan eğitim kurumlarının Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik bölümünün kontenjanlarının sınırlandırılması ve ikinci üniversite kapsamında sınırsız kontenjana sahip olması mezun sayısını artırmakla beraber is alanlarını kısıtlamaktadır. AÖF ve Uzaktan Eğitim mezun sayısında kısıtlama için sorunumuza çözüm getirileceğini düşünüyoruz.
Tüm sağlık personellerinin ortak sorunlarından bir diğeri ise “eğitim hakkı ve eş durumu “ hakların verilmesidir.

4/B sözleşmeli alımların mezun sayısını karşılamaması ve bu konu da yetkili makamların ve devlet büyüklerimizin çalışmalar yaptığını düşünüyoruz.
4/D hizmet alımında İŞ-KUR üzerinden yapılan alımların Sağlık Bakanlığı bünyesinde yapılması bir nebzede olsa bölüm mezunlarının yüzünü güldürmüştür.
Üniversitelerin ilgili fakültelerinden mezun olan tıbbi sekreterler sağlık alanında yeterli istihdamları sağlandığı takdirde sağlıkta kalitenin artacağını belirtiyorlar.
Ülkemizin birçok ilinde açılan teknolojide en gelişmiş cihazlar kullanan şehir hastanelerine sağlıkta kalitenin artması için eğitimli tıbbi sekreterlerin istihdam edilmesi doğru bir karar olacaktır ve sağlıkta şiddetin de önüne büyük ölçüde geçilmiş olacaktır.
Sağlık alanında çalışan doktor, hemşire, ebe ve diğer personellerin tıbbi sekreterlerin yapması gereken görevleri üstlenmektedir. Bu ise hem iş yükü artırmaktadır hem de hastaların teşhis ve tedavisinde zaman kaybı yaşanmasına neden olmaktadır. Her branşın sahada kendi alanındaki yerler de görevlendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Tıbbi sekreterler olarak vatanımız için meslek şartlarımıza uyan her türlü görev sorumluluğu layıkıyla gerçekleştireceğimizi düşünüyoruz.
Tıbbi sekreterler “ ülkemizin sağlıkta, kalite standartlarında en üst seviyede olması için ve sağlıkta şiddetin azalması için hasta-doktor ve diğer sağlık personellerinin arasındaki doğru iletişimin sağlanması için sağlık kuruluşlarında en kaliteli şekilde çalışabileceklerini ifade etmektedirler. Bu bağlamda seslerini Sağlık Bakanlığına duyurmak için çalışma yapmaktadırlar

5 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here