Türk Sağlık Sen Şube Başkanından Döner Sermaye Açıklaması

0
55

Türk Sağlık Sen Samsun Şube Başkanı Erdoğan Çakmak, değişen döner sermaye sisteminin OMÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde çalışan personelleri mağdur ettiğine dikkat çekti. Diğer sağlık personeli ve genel idari hizmetler sınıfında görevli personellerin kapsam dışında tutulmasına tepki gösteren Çakmak, üniversitelerde bu konularda farklı uygulamaların yapıldığını kaydetti.

İNİSİYATİF ALINABİLİYOR
Balıkesir Üniversite Hastanesi’nce, YÖK ek ödeme yönetmenliğiyle Üniversite Yönetim Kurulları’na bırakılan dağıtım esaslarında inisiyatif alarak bu meslek gruplarına ödeme yapıldığını söyleyen Başkan Çakmak, “Çocuk, yoğun bakım ve dahiliye vb. ünitelerinde çalışan arkadaşlarımız zor şartlarda çalıştıkları halde nöbetsiz birim çalışanlarıyla aynı ücreti almaktadırlar. Bu tür adaletsizlikler mutlaka sonlandırılmalı hiçbir çalışanın emeği zayi edilmemelidir. 4C’den 4B’ye geçen personele eksik ödenen ödemenin diğer 4B’li personeller gibi ödeme yapılmalıdır” dedi.

OMÜ YÖNETİMİNE ÇAĞRI
Üniversite hastanelerindeki tavan yüzde 150’den yüzde 170’e çıkarılmasına rağmen bu uygulama aynı rektörlüğe bağlı Diş Hekimliği Fakültesi’nde uygulanıp, diğerinde uygulanmaması çalışanlar adına büyük kayıplar oluşturduğuna dikkat çeken Türk Sağlık Sen Başkanı Çakmak, şöyle konuştu; “Üniversite yönetimi tarafından en düşük seviyede belirlenen kadro, görev unvan katsayıları yükseltilmelidir. Örneğin Genel İdari Hizmetler için YÖK mevzuatında 0.3-0.9 aralığında seçilebilir denmiştir. OMÜ yönetimi bunu 0.4 olarak belirlemiştir. İdareye tanınan inisiyatifler mutlaka çalışanın faydasına kullanılmalıdır.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here