Üniversite de Sağlık Bölümlerini Seçecekler Kaç Puanla Atanır.

1
46

Üniversite de Sağlık Bölümlerini Seçecekler Kaç Puanla Atanır.

ÖSYM 2017 sınav takvimi yayınlandı, üniversiteye yerleşmek isteyen adaylar 4 yıllık ve 2 yıllık fakülteler arasında nasıl bir seçim yapmalı? Sağlıkçıların iş bulme imkanları. Bu haberimizde sağlık fakültelerini ele alacağız, iş bulma gelecek kaygısı en az olan sektör olması nedeni ile.Üniversite yerleştirme taban puanları ve KPSS atanma taban puanlarını ikisini birlikte görüp, tercih edeceğiniz bölüm için daha iyi kararlar vermenizi sağlayacaktır.2 yıllık sağlık fakültelerini inceleyelim, üniversiteler yerleştirme puanlarını en düşük ve en yüksek şeklinde inceleyeceğiz,  özel üniversitelerin puanları daha düşük olup iyi üniversitelere doğru puanları artmaktadır. KPSS’ de atanmak için almanız gereken en düşük ve en yüksek puanları sizler ile paylaşacağız, KPSS puanları da tercih edeceğinizin kurumun niteliğine ve bulunduğu kente göre artmaktadır.

AMBULANS ve ACİL BAKIM; alacağı unvan Ambulans ve Acil Bakım Teknikerliği, Üniversiteye yerleşmek için alınması gereken taban puanlar 235 puan ve 413 puan aralığında, KPSS atanma puanı 69-72 puan aralığında. Ataması epey olan bölüm tercih edilebilecek en mantıklı bölümlerden.

ANESTEZİ; üniversite yerleştirme puanı 180-420 puan aralığınsa, KPSS atanma puanı 81-90 aralığında, ataması pek olmayan bir bölüm.Özelde zor olan bir iş

BİYOMEDİKAL CİHAZ TEKNOLOJİSİ; üniversite yerleştirme puanı 169-450 puan aralığında, ataması olmayan bir bölüm özel sektörde iş bulma imkânı var.

Diş Protez; üniversite yerleştirme puanları 160-320 puan aralığında, ataması pek olmayan bir bölüm olup özel sektörde iş imkânı bulunabilir.

DİYALİZ; üniversite yerleştirme puan aralığı 168-353, KPSS atanma puan aralığı 74-76, çok olmasa da devlete atana bileceğiniz bir bölüm, özel sektörde de iş imkanı iyi durumda.

ODYOMETRİ; üniversite yerleştirme puan aralığı 167-404, KPSS atanma puan aralığı; yeni olan bir sağlık alanı olup atanması bugüne dek olmamıştır, özelde ve devlette yeni olması nedeni ile iş imkanı bulunabilecek bölümlere arasında.

OPTİSYENLİK (Gözlükçü) üniversite yerleştirme puanı aralığı 170-402,  ataması olmayan ama özelde kendi işiniz kurabileceğiniz bir alan.

TIBBİ DÖKÜMANTASYON VE SEKRETERLİĞİ; üniversite yerleştirme puan aralığı 167-384, KPSS atanma puan aralığı 84-87 olup azda olsa devlette memur olabilirsiniz, özel sektörde de iş imkanı olan bir bölüm.

TIBBI LABARATUVAR; üniversite yerleştirme puan aralığı 166-362, KPSS atanma puan aralığı; 83-84,  özel sektörde iş imkanı daha çok olan bir bölüm

Sizde yoruma  branşınızı ve puanınızı yazabilirsiniz.

 

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here