Üniversite Hastanelerinde Döner Sermaye

0
45

Üniversite Hastanelerinde Döner Sermaye

Üniversitelerin tıp fakültelerinden kaynaklı bütçe açığının önüne geçilmesi için Maliye Bakanlığı, düğmeye bastı. Daha önce Hacettepe, Cerrahpaşa, Ankara, Gazi Üniversitelerinin de aralarında olduğu 12 üniversite için başlatılan global bütçe uygulamasına rağmen üniversitelerin bütçe dışına çıkmasından dolayı Bakanlık yeni çalışma başlatacak. Bu kapsamda gelecek dönemde yapılması beklenen düzenlemeler şöyle olacak:

¥ Üniversitelere aktarılan fatura esaslı bütçeleme gider esaslı bütçelemeye çevrilecek. Üniversitenin tıp fakültesinde yetiştirdiği her bir öğrencinin maliyeti hesaplanarak gider kalemleri arasında sıralanabilecek. Bununla birlikte nitelikli tıp eğitimleri, tıbbi cihazlar, yeni sağlık sistemleri gibi giderler de bütçede değerlendirilecek.

¥ Tıp fakültesindeki döner sermayeye katkı sağlamayan ancak katkı alan personelle ilgili düzenleme yapılacak. Bu kapsamda anatomi gibi temel tıp bölümü öğretim üyelerinin döner sermaye farkları özel bütçeden faturalandırılacak. Düzenleme idari personeli kapsamayacak.

¥ Sağlık Bakanlığı ile yapılan görüşmelerde üniversitelerde yapılan özellikli cerrahi operasyonlar SUT’ta yer alan özellikli ödemeler kapsamına alınacak. Global bütçede geçen yıl bu uygulanamamıştı. Böylelikle organ nakli, kalp damar cerrahi, yoğun bakım tedavileri gibi zor tıbbi işlemler için Sosyal Güvenlik Kurumu daha yüksek miktarda ödeme yapacak. Ayrıca sağlık hizmetleri ödemelerinde, tanı ilişkili gruplandırmalar yapılacak.

¥ Gelecek yıl uygulamaya geçmesi beklenen bir başka düzenleme ise 3’üncü basamak üniversite hastanelerinin yoğunluğunun sonlandırılmasına yönelik olacak. Bu çerçevede üniversite hastanelerine kısmi sevk zinciri uygulanacak. Birinci ve ikinci basamak hastanelerde tedavi edilemeyen hastalar üniversiteye gönderilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here