Üniversite Hastanesine Atananların Güvenlik Soruşturması

Üniversite Hastanesine Atananların Güvenlik Soruşturması

Üniversite hastaneleri çok sayıda  sözleşmeli sağlık personeli alıyor peki bu sözleşmeli atananlar güvenlik soruşturmasına tabii mi? Bu soruların hepsi yazımızda

Güvenlik Soruşturması Nedir?

Güvenlik soruşturması ohal döneminde Türkiye nin gündemine girmiştir. Kamu kurumlarında çalışan ve göreve başlayacak herkese güvenlik soruşturması yapılmaktadır. Güvenlik soruşturmasında neye bakılır.Kişinin kolluk kuvvetleri tarafından halen aranıp aranmadığının, kolluk kuvvetleri ve istihbarat ünitelerinde ilişiği ile adli sicil kaydının ve hakkında herhangi bir tahdit (sınırlama) olup olmadığının, yıkıcı ve bölücü faaliyetlerde bulunup bulunmadığının, ahlaki durumunun, yabancılar ile ilgisinin ve sır saklama yeteneğinin mevcut kayıtlardan ve yerinden araştırılmak suretiyle saptanması ve değerlendirilmesi.

Güvenlik soruşturması formu

Güvenlik soruşturması ne zaman yapılır?

Kadrolu olarak çalışan kişilere 1 kere yapıldı. İlk defa kamu kurumlarına atanan ve göreve başlayacak kişilere 1 defa yapılır. Sözleşmeli olarak atananlara ise her sözleşme döneminden önce kurumlardan çalışanların bilgileri alınır ve sözleşme imzalamadan önce yapılmaya çalışılır fakat çalışanlar halen çalıştıkları için onları da etkilemez haberleri olmaz. Yeni atanan sözleşmeli personele ise göreve başlamadan önce soruşturma yapılır fakat soruşturma sonuçlanmadan göreve başlatmazlar. En çok mağdur olanlar göreve yeni başlayanlardır.

Güvenlik soruşturması neden uzun sürer?

Güvenlik soruşturmasını ; “Emniyet Genel Müdürlüğü ve mahalli mülki idare amirlikleriyaptığı için bütün ülkenin güvenlik soruşturması buradan geçmektedir. Bu da güvenlik soruşturmasının aylarca sürmesi demektir. Bu da kişileri mağdur etmektedir. Ülke güvenliği için güvenlik soruşturması bundan sonra zorunlu olmalı ohal den sonrada devam etmelidir. Fakat tek dikkat edilmesi gereken konu bu işlerin en geç 30 gün içerisinde bitirerek kişileri görevlerine başlatmaktır.

Güvenlik soruşturması 657 ye taabi bütün personele uygulanmaktadır. Güvenlik soruşturması 4/c den 4/b ye geçen personele ve sürekli işçi kadrosuna geçenlere de uygulanır.