Vali talimatı üzerine memurun Sosyal medya hesapları takip edilecek

Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, vilayette vazifeli kamu çalışanlarını ilgilendiren şok bir talimat verdi. ‘Memurunuzun çevre medya hesabını takip edin. Siyasi paylaşım yapılması yasaktır. Siyasi paylaşım yapana, sıralı amirler disiplin cezası uygulasın’ talimatının verildiği öğrenildi.

Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, kamu işçisinin tamamına, ‘Memurunuzun toplumsal medya hesabını takip edin. Siyasi paylaşım yapılması yasaktır. Siyasi paylaşımyapana, sıralı amirler disiplin cezası uygulasın’ talimatı verdi. Sözcü’den Sultan Uçar’ın haberine nazaran, Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, kamu çalışanının tamamına ‘whatsapp, twitter, facebook vb‘ toplumsal medyahesaplarından siyasi içerikli paylaşımda bulunmalarını resmi talimatla yasakladı.

Vali Ustaoğlu, paylaşımda bulunanlar hakkında ise sıralı disiplin amirlerince ceza verilmesini emretti. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na nazaran, valinin bu talimatında mevzuat dışı bir durum olmasa da talimatın kentteki ünüversitelere de gönderilmesi ve yöneticilerden memurların paylaşımlarını takip etmelerini emretmesi tartışma başlattı. Siyasi paylaşım yasağının temelinde 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 125. unsuru olduğunu savunan Vali Ustaoğlu‘nun tartışmaların, üniversite boyutuna çekilmesinin kasıtlı bir kötüniyet taşıdığını savunduğu öğrenildi.

SİYASİ PAYLAŞIMIN CEZASI NE ?

Tarafsızlık ve Devlete Bağlılık” başlıklı 7’nci unsuruyla devlet memurlarının, siyasi partilere üyeleği, siyasi partiler lehine ya da aleyhine siyasi paylaşımlarda bulunması, kişileri rastgele bir siyasi parti, yararını yahut zararını gayeye oturtan davranışta bulunmaları yasaklanıyor. Memurların; Kişileri, lisan, cinsiyet, siyasi niyet, felsefi inanç, diyanet ve mezhep üzere ayırım yapmaları, siyasi- ideolojik beyan ve harekette bulunmaları halinde, 125’nci hususa nazaran ‘Kademe İlerleme’ cezası ve cürmün niteliğine nazaran de memuriyetten men cezası verilebiliyor.