Vekil Ebe Hemşireler Kadro İstiyor

2
33

Vekil Ebe Hemşireler Kadro İstiyor

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 86.maddesine göre açıktan illerdeki atama komisyonları tarafından ücra köylerde görev yapmak üzere KPSS puanı ile bakanlık bünyesinde görevlendirilen Vekil ebe hemşireler 14 Kasım 2011 tarihinde 663 Sayılı KHK ile 1 yıl çalışanlar kadro hakkı verilmişti.

Kadro verilme surecinden sonra 26 Mart 2012 tarihinde Sağlık Bakanlığı Vekil ebe Hemşire alımını durdurmuş, zorunluluk halleri dışında alım yapılmamasını istenmişti. Alımlar açıldı ve 2016 Aralık ayında tekrardan alımlar durduruldu. Şu anda da alım yapılmamaktadır.

Vekil ebe hemşireler Türkiye Halk Sağlığı Kurumu, Yeni düzenleme sonrası yeni adıyla Türkiye Halk Sağlığı Müdürlüğü bünyesinde yıllardır kurum içi bütün eğitimlere katılmış ve kendini geliştirmişlerdir.

Aşılama, Aile planlaması, gebelerin doğum öncesi ve sonrası eğitimleri için kanser taramaları gibi bir çok konuda liyakat sahibi olmuş, hatta kurum içi eğitimlerde eğitmenlik yapacak bilgiye ulaşmıştı.

Kurum içerisinde bu kadar bilgili ve önemli personelin kurum için iş güvencesi sağlanıp uzun yıllar hizmet vermesi gerektiği olduğu da bir gerçektir.

Doğum izinlerinde 4/A’lı personele tanınan 2 yıl ücretsiz izin hakkından yararlanamıyor 6 aylık izin sürecinden sonra yerlerimize geri dönmek zorunda kalıyoruz,6 ay içinde ise başlayış yapmadıkları takdirde sözleşmeleri fesih ediliyor.

Eş durumu tayin hakkı bulunmamaktadır. Tayin veya becayiş hakkı bulunmamaktadır. Kıdem ve derece ilerlemesi 9/1 de sabit kalmaktadır.

Yıllık izin hakkı her aya 2 gün olacak şekilde toplam yıl İçerisinde 20 gündür (Hafta sonları dahildir) ve bir sonraki yıla devredilmemektedir. Babalık, ölüm, evlilik, refakat ve süt izni hakları bulunmamaktadır.

Erkekler için Askerlik dönüşü işe başlama hakkı yoktur. Vekil ebe ve hemşireler sorunları çözülmesi adına KADRO haklarının verilmesini talep ediyor.

2 YORUMLAR

  1. Kamuda ücra köylerde çalışıp tek başına sağlık evlerinde asli hizmet olan Sağlık hizmetini veren vekil ebe hemşireler sadece iş güvencesi istiyor
    900 bin taşeron 23 bin 4c linin sahip olduğu iş güvencesi 1000 tane ebe ve hemşire olarak görev yapan çalışanlara da verilmelidir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here