YENİ 4/B DÜZENLEMESİ

YENİ 4/B DÜZENLEMESİ

Çalışanların hakları özlük, sosyal ve ekonomik olarak 3 ‘e ayrılır.

Maalesef sosyal haklar hususunda yapılan düzenlemeler, özlük ve ekonomik haklarda yapılmamıştır.

Kamuda mevcut çalışan emsallerimiz 4/B ‘lilerle aynı çalışma modeli yerine, 4/B ‘nin içerisinde başka bir çalışma modeli daha türetilmiştir.

4/C her ne kadar kaldırılmış olsa da, bu kez 4/B statüsünde sorun üretilmiştir.

Gelinen son durum itibariyle, 4/C ‘den sözde 4/B ‘ye geçirilen çalışanlara bu düzenleme moral ve çalışma motivasyonunu arttıracak hiçbir şey katmamıştır.

Hayal kırıklığından öteye gitmeyen bu düzenleme ne yazık ki hükümet ve mevcut yetkili sendikadan beklentileri ve ümitleri kesmiştir.

Yaklaşık 15 yıldır 4/C ‘den kurtulmanın ümidini taşıyarak mücadele veren çalışanların gururları ve hayalleri yerle yeksan edilerek, moral yerine psikolojik depresife itilmiştir.

Başka ülkelerin vatandaşı iken hükümetimizin bu insanlara iyi niyet çerçevesinde açmış olduğu kudretli kollarını, bu ülkenin yıllardır hizmetinde olan 4/C ‘lide beklemekteydi. 4/C ‘lilerin tüm iyi niyetli beklentilerine rağmen sonuç büyük bir hüsranla neticelenmiştir.

4/C maddelerinin aynısı aynen 4/B ‘ye uyarlanmıştır. Yazık ki idari büro personeli ve idari destek personeli, anketör unvanları ile mevcut maaşlarının üzerine %10 ‘luk artış dışında her hangi bir değişiklik yapılmamıştır.

İzin haklarımız yeni bir düzenlemeyi beklemekte olup, sosyal haklar hususunda maalesef detaylı bir açıklama getirilmemiştir.

Kısaca eski 4/C ‘li fakat şu anda sözde 4/B ‘lilerin sorunları çözüme kavuşturulamamış ve çözüm olacağına inanılan yetkililerce uzun süredir yapılan çalışma, yetersiz kalmıştır.

Geçiş sürecinde yaşanacak sorunları da eklersek bu düzenlemenin getirdiği haklar kamuda çalışan mevcut emsal 4/B ‘lilerin aynısı olmadığı aşikar olup, 4/B ‘nin içerisinde bir ayırım ve adaletsizliğin olduğunu açıkça gözler önüne sermiştir.

Bir kandırmaca statüden öteye gitmeyecek olan eski 4/C ‘nin uyarlandığı sözde yeni 4/B statüsünün çalışanlara hiçbir şey katmayacağı kesindir!

Sorunsuz çalışmak isteyen 4/C ‘li sözde 4/B ‘ye geçirilerek yeni sorunların içerisine atılmıştır.

Kısaca özetlemek gerekirse: İstanbul ‘da araba aldım. Plakası 34 (4/C). Arabayı Zonguldak’ a getirdim. Fakat motor aynı, kaporta aynı, farlar aynı, model aynı! Emniyete gittim plakayı değiştirdim 67 (4/B) yaptım.

Yani 4/C oldu 4/B! Daha başka nasıl anlatılabilir.

Umudu yarınlar olan 4/C ‘li bu düzenleme ile yarına umutla bakamamaktadır.

Yaklaşık 15 yıldır siyasi ve sendikaların laf cambazlığına inanan yeni sözde 4/B ‘liler artık hiçbir kimsenin sözüne itibar etmeyecek ve tüm sendikalardan istifa ederek bunu da davranış olarak gösterecektir.

Bunun olmasını siz istediniz! Tüm 4/C ‘lileri siz kızdırdınız!

Onların hayalleriyle, gururuyla siz oynadınız.

Özellikle memnun sen; artık hiçbir 4/C ‘li sizin vaatlerinize inanmayacak. Size kanmayacak. Çünkü siz istediniz böyle olmasını!

Etkisizliğinize tüm sendikalarınızdan istifa edecek 4/C ‘liler gerekli cevabı verecektir.

Sizin ve diğerlerinin basiretsizliği insanların hayallerini örseledi.

Bu insanlar artık size yeter demesinide bilecektir!

Tüm üzüntümüze ve moralimizin bozuk olmasına rağmen:

Her şeyin başı sağlık değerli arkadaşlar!

Her şeye rağmen başımız dik, alnımızın teriyle çalışmaya devam edeceğiz.

Moral bozmak yok!

Canımız sıkılsa da sıkmak yok.

Biz onurumuzdan hiçbir şey kaybetmedik, bizi bu hale getirenleri şimdi utandırma zamanı!

Sağlıcakla kalınız…

SÖZ EĞİTİM SEN Eski Genel Başkanı, Cem Atasun BAYRAKTAR