Sağlık Çalışanlarının Yıpranma Payı Mecliste Gündeme Geldi

1
39

Sağlık Çalışanlarının Yıpranma Payı Mecliste Gündeme Geldi

Sağlık personelinin özlük hakları,yıpranma payı ve personel atamaları bugün (18.10.2017) TBMM‘de görüşüldü. Antalya Milletvekili Ahmet Selim YURDAKUL, bugün Meclis görüşmelerinde sağlık çalışanlarının özlük haklarına değinerek, gecesi gündüzü olmayan bu özverili işin hakkı olan her dört yıl için bir yıllık yıpranma payı verilmelidir, dedi. Milletvekili Yurdakul sağlık personeli atamaları ile ilgili olarak da, 2017 yılı bitmeden yardımcı sağlık personeline yeni bir atama ile birçok genci mutlu edebilirsiniz, dedi.

Sağlık personelinin özlük hakları ve yıpranma payı TBMM’de görüşüldü. Antalya Milletvekili Ahmet Selim YURDAKUL, bugün Meclis görüşmelerinde sağlık çalışanlarının özlük haklarına değinerek, gecesi gündüzü olmayan bu özverili işin hakkı olan her dört yıl için bir yıllık yıpranma payı verilmelidir, dedi.

Sayın Başkan, değerli milletvekilleri, saygıdeğer vatandaşlar, vefakâr sağlık camiası; sağlığı, sağlığımızı ve bu alanda çalışan tepeden tırnağa eğitimli ve özverili sağlık çalışanlarımızın sorunlarını konuşmak üzere Milliyetçi Hareket Partisi adına söz aldım.

sağlık çalışanları
yıpranma payı son durum

Hayatlarımızı emanet ettiğimiz bu camianın gündeme alınmasını istediği sıkıntılar var. Sağlık camiamız her şeyden önce bizden sağlıkta şiddettin bitirilmesini istiyor. Milliyetçi Hareket Partisi olarak sağlıkta şiddetin önlenmesi için verdiğimiz kanun tekliflerini ya da ortaklaşa getireceğimiz kanun teklifini bir an önce yasal hâle getirelim.

İkinci önemli konu yıpranma payı. Seçim beyannamesinde yıpranma payını parti politikası hâline getirdiğimizi zaten tüm sağlık camiası biliyor. Ne dedik, gecesi gündüzü olmayan bu özverili işin hakkı olan her dört yıl için bir yıllık yıpranma payı verilmelidir. Biz her fırsatta bunu samimiyetle dile getiriyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Sağlık bakanlarının da yıpranma payı sözü verdiğini biliyoruz ama sonuç yok. Belki AKP Grubundan bir vekil neden yıpranma payının hâlâ verilmediğini birazdan bize açıklar.

Şunu da ifade etmek isterim: Gerek yıpranma payı olsun gerek döner sermaye gelirlerinin emekli maaşlarına yansıtılması olsun Milliyetçi Hareket Partisi olarak tavrımız ve duruşumuz bellidir. Bu iki hususta ve çalışanların ve emeklilerin mevcut maaşlarının artırılması konusundaki kanun tekliflerimiz de, diğer önergelerimiz de Meclis Başkanlığında beklemektedir.

Sağlık Bakanından, buradan, istirham ediyorum: Lütfen gündeme alın. Hızlıca sağlık camiamızın özlük haklarını iyileştirelim.

Muhterem milletvekilleri, sevgili vatandaşlar; şu anda ekranları karşısında bizleri dinleyen bir grup Türk genci var. Sayıları 450 bin kadar. Yani aileleriyle birlikte 1 milyon 800 bin Türk vatandaşının basit bir talebi var, “Biz vatandaşlarımıza hizmet etmek, onlara sağlıklarını kazandırmak için sağlık alanından yüksek tahsil yaptık. Bunca eğitime rağmen hastanelere bizim yerimize bizim kadar eğitim almadığı hâlde, yetkinliği belli olmayan sertifikalarla personel alınıyor.” diyerek serzenişte bunuluyorlar.

Sağlık kurumlarındaki ihtiyaca rağmen istihdam edilmeyen ya da meslek tanımı ve mevzuat problemleri nedeniyle mesleğini yapamayan kardeşlerim bizlerden bir umut bekliyor. 36 branştan 450 bin genç Hükûmetten haklarını istiyorlar. Neredeyse tamamı için Milliyetçi Hareket Partisi olarak önergeler verdik. Bu gençlerin dertleriyle dertleniyoruz. İnanıyorum ki Hükûmet üyelerinin de vicdanları bu duruma sessiz kalmayacak. Gelin çözelim. Bunlar basit şeyler. Millet olarak birleşip bütünleştiğimiz bir dönemde on dakikalık işler. Genel Başkanımız ve liderimiz Sayın Devlet Bahçeli’nin ifade ettiği gibi, taş üstüne taş koymak hatta gerekirse taşın altına elimizi uzatmak bizi biz yapan siyaset ilkelerimiz arasındadır. 2017 yılı bitmeden yardımcı sağlık personeline yeni bir atama ile birçok genci mutlu edebilirsiniz.

Bir başka konu ise, güvenlik soruşturmalarının tamamlanmasını bekleyen, atanan ancak işbaşı yapamayan kardeşlerimiz var. En azından arşiv kayıtları sorunsuz olanları işbaşı yaptıralım. 3.300’ü son atamadan olmak üzere altı üstü birkaç bin kişi. Bu kardeşlerimiz aylardır bekliyor. İnanın hepsinin psikolojisi bozuldu. Eğer güvenlik araştırması olumsuz sonuçlanırsa zaten işlerini sona erdirebilirsiniz.

Aslında sağlıkta konuşulacak konular bitmez ancak maalesef süremiz beş dakika.

Sağlık Bakanı da yıpranma payı için çalıştıklarını söylemişti. işte o haberimiz

1 YORUM

  1. şimdi sormak gerekir akp millet vekili eski saglık sen başkanı syn mahmut kaçar neden bir söz alıpda haklarımızı dile getirmez yıllardır saglık sen başkanı iken laflar sözler havada uçuşurdu iş yapmaya gelince tbmm de 10 yıldır mv kaç defa biz saglık çalışanları için söz alıp dile getirdi kaç defa önerge verdi hangisi gerçek hangisi yalan…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here